Euroalueen teollisuuden uudet tilaukset tukevassa nousussa

Eurostatin estimaatin mukaan euroalueen uudet teollisuustilaukset olivat elokuussa 2010 24.4% suuremmat kuin elokuussa 2009. Koko EU:n alueella kasvu oli 22.6%.

Voimakkain nousu nähtiin Tanskassa (+52.9%), Latviassa (49.7%) ja Virossa (38.4%). Heikoin tilanne oli Portugalissa (+9.2%) ja Isobritanniassa (+9.9%). Suomessa kasvu oli 24%. Huomionarvoista on että jos verrataan vuoteen 2005, Suomessa olemme vielä huomattavasti tätä alemmalla tasolla (indeksi 91.7), joka on huomattavasti koko EU:n arvoa (110.6) alempi.

Related Posts

Sijoittaminen

Omat Rahat katsaus: AI-huuma jo selkeästi ”lapiot ja hakkuut” vaiheessa

Datakeskuksien rakentamiseen tarvittavat välineet ovat nyt huudossa.

Ai-huuma on edennyt seuraavaan vaiheeseen. Kovimmassa huudossa eivät ole enää suuria AI-investointeja tekevät ”perinteiset” teknojätit kuten Microsoft ja Google.

Yhteiskunta

Suomen näivettymiselle on yksikertainen lääke: Hyvän yhteiskunnan ymmärtäminen uudella, yksilökeskeisellä, tavalla

Olimme 1990 luvun alussa maailman johtava internet maa, jossa oli kansalaista kohden eniten internet palvelimia ja palveluita. Olimme myös langattoman kännykkäteknologian johtava maa. Ja koulutustasomme