Euroopan teollisuuden uudet tilaukset

Eurostatin tilaston mukaan Euroopan teollisuuden uudet tilaukset kasvoivat vuositasolla 12.5% vaikka heinäkuussa oli laskua edelliseen kuukauteen verrattuna 2.3%.

Suurimmat nousut vuositasolla nähtiin Latviassa (+66%), Virossa (+37.8%) ja Unkarissa (+29.7%). Suomessa kasvua oli 22.3%.  Suurin lasku nähtiin Kreikassa (-4.1) joka oli Portugalin kanssa (-0.3%)  aninoita maita joissa uusien tilauksien määrä laski vuositasolla.

Kasvu oli voimakkainta puolivalmisteissa ja investointitavaroissa (18.9% ja 10.9%). Kuluttajatuotteissa kasvu oli huomattavasti heikompaa.

Related Posts

Lajittelematon

Osinkojen lähdeverotuksen korjaus

Vihdoinkin EU alkaa puuttua asiaan. Onkin ollut täysin käsittämätöntä kun EU-maat eivät ole noudattaneet verosopimuksia.

https://www.porssisaatio.fi/blog/2023/09/29/ulkomaisista-osakkeista-maksettujen-osinkojen-lahdeverotukseen-ehdotetaan-muutoksia/

 

 

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com