Finanssialan keskusliitto: Ensi vuodelle vaimeaa 1..3% kasvua

Sumuista ja vaikeasti ennustettavaa; näin voi kiteyttää talouden ja finanssimarkkinoiden tämän hetken tilannetta. Epävarmuus leikkaa kotitalouksien kulutusta ja yritysten investointihaluja selviää Finanssialan keskusliiton viimeisimmästä finanssimarkkinakatsauksesta.

Viimeisimpien talouskasvuennusteiden mukaan Suomeen on odotettavissa ensi vuodeksi vaisua 1…3% talouskasvua. Säästymme tämän perustella varsinaiselta lamalta.

Taulukossa on finanssimarkkinoilla toimivien FK:n jäsenten viimeisimmät Suomen talousennusteet julkaisuajankohdan mukaan aikajärjestyksessä. Lisäksi taulukossa on suomalaisten ja kansainvälisten ennustelaitosten ennusteita.

Finanssimarkkinakatsauksessa on enemmän ja syvällisempää tietoa talouden tilasta ja siihen vaikuttavista tekijöistä.

One thought on “Finanssialan keskusliitto: Ensi vuodelle vaimeaa 1..3% kasvua

  1. Artikkelin ennusteet ovat osin vanhentunutta kamaa

    Artikkelin taulukossa olevat ennusteet ovat jo aika vanhoja. Osa on tehty jo keväällä.  Näkymät ovat mielestäni heikentyneet nyt vasta aivan viime kuukauden aikana ja varmaan pankkienkin ennusteet olisivat paljon synkempiä jos ne olisivat tuoreempia.

Comments are closed.

Related Posts

Asunnot ja metsä

Asuntorakentajien ahdinko jatkuu

Hypon asuntomarkkinakatsauksen mukaan sekä uusien asuntojen aloitukset että valmistuvien asuntojen lukumäärä painuvat alimmilleen liki 60 vuoden tilastohistoriassa. Hinnat laskivat kolmatta vuotta peräkkäin. Asuntorakentajien ahdinko näyttäisi

Sijoittaminen

Microsoft halventunut passelisti

Microsoftin jo kesästä laskussa ollut osake nytkähti reippaammin alas, kun markkinoille levisi huhu sen laskeneista AI-myyntikiintiöistä. Jo pelkkä sana “quota cut” riitti nostamaan pintaan pelot tekoälyn kaupallistamisen hankaluuksista.

Microsoft