Finanssivalvonta lakkautti rikkomusepäilyjen takia Privanet kauppapaikan

Sijoittaminen

Finanssivalvonta on, havaittuaan listaamattomien osakkeiden kauppapaikkaa ylläpitäneen Privanet Securities Oy toiminnassa useita vakavia laiminlyöntejä ja rikkomuksia, peruuttanut  Privanetin toimiluvan välittömästi.

Arvopapereita koskevien kauppojen välitystoiminnan tulee olla pulueetonta eikä kaupan osapuolia saa kohdella eri tavoin. Finanssivalvonta on tässä tapauksessa heittänyt epäilyksen siitä, että Suomen tärkeimmässä listaamattomien osakkeiden kauppapaikassa, Privanet:ssa kaikki ei ole ollut kohdallaan.

Finanssivalvonnan päätös ei ole lainvoimainen. Privanetilla on oikeus valittaa päätöksestä. Toivotaan että Privanet:n hallitus (alla) hälventää epäilykset.

Privanet Securities Oy hallitus (asiakastiedon mukaan):

Puheenjohtaja: Lindström Riku Juhani  (hallituksessa: 04 / 2020 alkaen)

Toimitusjohtaja: Koivula Kenneth Olavi (hallituksessa: 03 / 2021 alkaen)

Varsinainen jäsen: Vahvaselkä Paavo Ollipekka (hallituksessa: 05 / 2019 alkaen)

Varsinainen jäsen: Wiio Kim Mikael (hallituksessa: 12 / 2019 alkaen)

 

Kuvan lähde: wikimedia

Related Posts

Yhteiskunta

Työttömyyden ytimeen on yksinkertainen syy: palkanmuodostuksen kankeus

Tilastokeskuksen tietojen mukaan yhä useampi suomalainen haluaa töihin, mutta työpaikkoja ei ole riittävästi tarjolla ja monet päätyvät työttömiksi.

Markkinatalous toimisi niin, että työtä tarjotaan hieman alemmilla

Lajittelematon

Nordea, leveäharteinen kilpikonna

Nordea on etenkin viime vuosina saanut liiketoimintansa kuntoon, siivonnut riskit ja rakentanut tuloksenteosta ennustettavaa. 2025 tilinpäätös vahvistaa tarinan – mutta samalla paljastaa ristivedon yhtiön suorittamisen ja osakkeen ostoriehan