Helmikuun makrotalouskatsaus videona
Keskustelijoina Kai Nyman ja Ari Hakkarainen (www.klaava.fi); Toteutus: Ville Lindfors (Originaali Oy)
Keskustelijoina Kai Nyman ja Ari Hakkarainen (www.klaava.fi); Toteutus: Ville Lindfors (Originaali Oy)
Comments are closed.
Liikevoitosta kassavirraksi osuudet ovat suurimmat Applella ja NVidialla. Myös haastajat Broadcom, Micron ja AMD pärjäävät hyvin.
Heikoin suhde on Alphabetilla, Amazonilla ja Teslalla, joita rasittavat suuret
Piksu toimitus selvitti miten usa:n pörssin arvostustaso (p/e keskiarvo) on vaikuttanut tulevaan pörssikehitykseen (oheinen kuva). Nykyisenkaltainen korkea, 25 p/e tasoinen, hintataso on aiemmin ollut myrkkyä
Sofia Virta haluaisi maksaa pienituloisten eläinlääkärilaskuja verorahoista. Onko Suomella todella sellaiseen varaa?
https://www.youtube.com/shorts/h9cERQpq8-w
Julkaisin täällä tasan kaksi vuotta sitten kirjoituksen, jossa lähinnä valitin ensiharvennuksen olevan edessä.
Hakkuu tehtiin tämän vuoden tammi-helmikuussa, jolloin perin harvinaisesti jopa etelässä oli sellainen kuin

Kiva video
Kaitsu, oli kiva tavata eilen Tivit-seminaarissa Espoossa. Kuuntelin äsken videon ja pidin siitä, miten rauhallisesti ja ymmärrettävästi jutustelitte makrotalousasioista. Juttelimme eilen ideoista, joilla houkutella lisää lukijoita Piksuun.
Pohdinnat talouselämän "Seiskasta" veisivät Piksua ihan toiseen suuntaan. Se saattaisi verottaa seriöösin tiedon etsijöitä. Koskettelimme myös "Talousjuorupalstan" kehittämistä. Ehkä senkin pitäisi toimia erillisenä osastona? Muutokset ovat vaikeita. Piksu ei ole vielä iällä pilattu, mutta valitun linjan muuttaminen vaatii harkintaa.
Palaan tähän aihepiiriin myöhemmin vaikkapa omassa blogissani. Mihin suuntaan talousjournalismin pitäisi kulkea?