Hypoteekkiyhdistys: Asuntojen reaalihinnat ovat laskussa

Asuntojen hintojen lakipiste oli kesäkuussa 2011 ja reaalihinnat ovat vuositasolla laskussa selviää Hypoteekkiyhdistyksen tuoreesta asuntomarkkina-analyysistä. Nimellishintojen hienoinen lasku jatkunee edelleenkin. Valtion odotettavissa olevat menoleikkaukset ja veronlisäykset voivat kohdistua jo ennestään kallistuneeseen asumiseen ja heikentää silloin entisestään asuntomarkkinanäkymiä.

Korkeita rakennuskustannuksia pitäisi voida nyt alentaa. Pääkaupunkiseudulle tarvittaisiin kipeästi uusia kohtuuhintaisia perheasuntoja. Kalliista luksusasunnoista ei ole pulaa.

Asuntoa vaihdettaessa ensin vanhan myynti, sitten vasta uuden hankinta.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Persianlahdella rauha harvinaisen kaukana

Markkinat saivat maanantaina taas muistutuksen Persianlahden kriisin todellisesta tilasta propagandasta siivottuna. Brent-futuurit pomppasivat päälle viisi prosenttia, kun Israel ja Iran vaihtoivat ohjusiskuja huolimatta Donald Trumpin vakuutteluista neuvottelujen

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Kun ankat vaakkuvat, niitä pitää syöttää

(When ducks quack, feed them – vanha pörssisanonta)

Piilaakson moguulit näkevät tilaisuutensa koittaneen ja lyövät pöytään valtavat IPO:t. Antropic, Space-X ja OpenAI aikoivat rahastaa sijoittajilta yhteensä