Hypoteekkiyhdistys: Asuntojen reaalihinnat ovat laskussa

Asuntojen hintojen lakipiste oli kesäkuussa 2011 ja reaalihinnat ovat vuositasolla laskussa selviää Hypoteekkiyhdistyksen tuoreesta asuntomarkkina-analyysistä. Nimellishintojen hienoinen lasku jatkunee edelleenkin. Valtion odotettavissa olevat menoleikkaukset ja veronlisäykset voivat kohdistua jo ennestään kallistuneeseen asumiseen ja heikentää silloin entisestään asuntomarkkinanäkymiä.

Korkeita rakennuskustannuksia pitäisi voida nyt alentaa. Pääkaupunkiseudulle tarvittaisiin kipeästi uusia kohtuuhintaisia perheasuntoja. Kalliista luksusasunnoista ei ole pulaa.

Asuntoa vaihdettaessa ensin vanhan myynti, sitten vasta uuden hankinta.

Related Posts

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Yllättävän hyvä vuosi

Ensi vuodelle mentäessä talouden huolet ovat pitkälti samat kuin tänä vuonna – Kiinan ylimitoitettu vienti ja valtavat datakeskusinvestoinnit.

Tästä vuodesta ei pitänyt tulla hyvää sijoitusvuotta. Trumpin