Hypoteekkiyhdistys: Asuntojen reaalihinnat ovat laskussa

Asuntojen hintojen lakipiste oli kesäkuussa 2011 ja reaalihinnat ovat vuositasolla laskussa selviää Hypoteekkiyhdistyksen tuoreesta asuntomarkkina-analyysistä. Nimellishintojen hienoinen lasku jatkunee edelleenkin. Valtion odotettavissa olevat menoleikkaukset ja veronlisäykset voivat kohdistua jo ennestään kallistuneeseen asumiseen ja heikentää silloin entisestään asuntomarkkinanäkymiä.

Korkeita rakennuskustannuksia pitäisi voida nyt alentaa. Pääkaupunkiseudulle tarvittaisiin kipeästi uusia kohtuuhintaisia perheasuntoja. Kalliista luksusasunnoista ei ole pulaa.

Asuntoa vaihdettaessa ensin vanhan myynti, sitten vasta uuden hankinta.

Related Posts

Sijoittaminen

Pörssikurssit pitävät pimeydestä – osakkeiden arvot tapaavat laskea kesällä

Sijoittajat saavat kesällä muuta ajateltavaa, kauppa on vaisua ja pörssikurssit laskevat. Ensimmäisen vuosipuliskon tuloskausi herättelee heinäkuussa sijoittajia, mutta vain hetkeksi. Elo ja syyskuu ovat taas