Hypoteekkiyhdistys: Asuntomarkkinoiden tilanne on vielä hyvä.

Suomen Hypoteekkiyhdistyksen neljännesvuosittaisen asuntomarkkinoiden tilanneanalyysin mukaan Suomessa asuntomarkkinoilla on vielä hyvä tilanne.

Nyt alhaisen korkotason aikana asuntolainoja otetaan 20-25 vuoden takaisinmaksuajoilla ja maksuohjelmissa myös pysytään. Pääkaupunkiseudun asuntojen hinnat ovat korkeita. Näkymissä ei ole nousuvaraa.            Koko raportti: Hypoteekkiyhdistyksen asuntomarkkina-analyysi

Asuntomarkkinoiden kuumemittari (Lähde: Hypoteekkiyhdistys)

 

 

One thought on “Hypoteekkiyhdistys: Asuntomarkkinoiden tilanne on vielä hyvä.

  1. Luottaako vai ei?

    Ostin nykyisen asuntoni vuoden 2008 lopulla. Silloin Hypoteekkiyhdistys vauhkosi joka toisessa uutislähetyksessä markkinakorkojen ampaisen nouseen hetkellä millä hyvänsä ja asuntovelallisten pitäisi varautua siihen välittömästi. Kalliiksi olisi tullut luottaminen Hypoteekkiyhdistyksen näkemyksiin.

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 3: sopeutumisrahan ehdot

Kansanedustaja saa sopeutumisrahaa joskus jopa muita töitä tehdessään. Toisin kuin ansiosidonnainen, sopeutumisraha ei myöskään edellytä työnhakua. Onko tämä perusteltua? Vai pitäisikö järjestelmää muuttaa?

 

https://www.youtube.com/shorts/DMNTrdjKoBc

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat