Hypoteekkiyhdistys: Asuntomarkkinoiden tilanne on vielä hyvä.

Suomen Hypoteekkiyhdistyksen neljännesvuosittaisen asuntomarkkinoiden tilanneanalyysin mukaan Suomessa asuntomarkkinoilla on vielä hyvä tilanne.

Nyt alhaisen korkotason aikana asuntolainoja otetaan 20-25 vuoden takaisinmaksuajoilla ja maksuohjelmissa myös pysytään. Pääkaupunkiseudun asuntojen hinnat ovat korkeita. Näkymissä ei ole nousuvaraa.            Koko raportti: Hypoteekkiyhdistyksen asuntomarkkina-analyysi

Asuntomarkkinoiden kuumemittari (Lähde: Hypoteekkiyhdistys)

 

 

One thought on “Hypoteekkiyhdistys: Asuntomarkkinoiden tilanne on vielä hyvä.

  1. Luottaako vai ei?

    Ostin nykyisen asuntoni vuoden 2008 lopulla. Silloin Hypoteekkiyhdistys vauhkosi joka toisessa uutislähetyksessä markkinakorkojen ampaisen nouseen hetkellä millä hyvänsä ja asuntovelallisten pitäisi varautua siihen välittömästi. Kalliiksi olisi tullut luottaminen Hypoteekkiyhdistyksen näkemyksiin.

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Hyvä vai paha kupla

Jeff Bezos sai monien kulmakarvat nousemaan väittämälllä, että AI-kupla, toisin kuin edeltävät finanssikuplat, on ”hyvä” kupla. Tällainen hyvä kupla, kuten osittain 2000-luvun Internet-kuplakin, tuottaa hyödyllistä