Hyvää itsenäisyyttä itse kullekin

Kevyttä

Itsenäisyyttään juhliva Suomen valtio on meille kaikille tärkeä. Olemme vähitellen siirtäneet valtiolle monet sellaiset tehtävät joita aiemmin hoiti kunnallisektori, yritykset tai järjestösektori. Näitä ovat sosiaaliturva, eläkkeiden määrääminen, terveydenhuollon tosiallisen järjestäminen, suuren osan opetustoimesta,…..  Tämä muutos osoittaa kuinka tärkeäksi me koemme suomalaisuuden ja kuinka paljon me Suomen valtio-organisaatioon luotamme. Olemme siis yhä enenevässä määrin isänmaallisia.

Mutta identiteettimme on jatkuvassa muutoksessa. Meistä on tullut eurooppalaisempia. Olemme luovuttaneet EU:lle monia sellaisia lainsäädännön osa-alueita, joita aiemmin hoiti valtio. Näitä ovat esimerkiksi tuoteturvallisuus, tuotteiden ja palveluiden vapaa kauppa, … Eduskuntamme toimii edelleen lait vahvistavana elimenä, mutta monien lakien sisältö tulee EU tasolta. Olemme viimeisimpänä muutoksena luovuttaneet osan puolustuspoliittisesta päätöksenteostamme ylikansalliselle Nato organisaatiolle. Nämä muutokset ovat merkki siitä, että me suomalaiset haluamme olla myös Eurooppalaisia ja länsimaalaisia.

Ihmisinä meitä vie eteenpäin ennen kaikkea se, että luotamme siihen mitä olemme, uskomme itseemme ja tiedämme että olemme vahvoja ja reiluja itseämme ja kanssaihmisiämme kohtaan.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Jyrkin Listalle tuloskierroksen muistiinpanoja

Olen lisännyt Jyrkin Listalle kvartaalitulosten muistiinpanot. Aluksi muistiinpanoja on tehty laatuyhtiöiden listan osakkeille ja tarkoitus on laajentaa muistiinpanoja myös suurimpien Suomi-yhtiöiden osakkeille. On todennäköistä, että

Talous Yhteiskunta

Uutinen juhannuksen varjosta

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen toimeksiannosta professori Samuli Knüpfer on nimitetty selvityshenkilöksi, jonka tehtävänä on arvioida mahdollisuuksia soveltaa Ruotsin rahastoeläkemallia (premiepension) Suomessa. Selvityshenkilön toimikausi päättyy tammikuussa 2027.
Ruotsin