IMF ennustaa maailmantaloudelle vakaata kasvua

IMF näkee tuoreessa talouskatsauksessaan positiivista kehitystä ja melko vähän riskejä:

  • maailmantalous kasvaa tänä vuonna 3,5% ja ensi vuonna 3,6% vauhtia
  • Euroopan piristyneet talousluvut ovat olleet positiivinen yllätys
  • Kiinan kasvuennustetta vuodelle 2017 on nostettu ylöspäin
  • Kehittyneiden maiden, erityisesti USA:n, sijoitusassettien (osakkeiden) arvostustasot muodostavat riskin sijoitusmarkkinoiden korjausliikkeelle. Korjausliike voisi pahimmillaan heijastua myös reaalitalouteen. 
  • Muita riskejä ovat protektionismin mahdollinen nousu ja elvyttävän keskuspankkipolitiikan liian nopea alasajo

Lisää tietoa: IMF:n raportti talousnäkymistä.

Related Posts

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme

Sijoittaminen

Tulosennusteiden päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html

EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa