IMF ennustaa maailmantaloudelle vakaata kasvua

IMF näkee tuoreessa talouskatsauksessaan positiivista kehitystä ja melko vähän riskejä:

  • maailmantalous kasvaa tänä vuonna 3,5% ja ensi vuonna 3,6% vauhtia
  • Euroopan piristyneet talousluvut ovat olleet positiivinen yllätys
  • Kiinan kasvuennustetta vuodelle 2017 on nostettu ylöspäin
  • Kehittyneiden maiden, erityisesti USA:n, sijoitusassettien (osakkeiden) arvostustasot muodostavat riskin sijoitusmarkkinoiden korjausliikkeelle. Korjausliike voisi pahimmillaan heijastua myös reaalitalouteen. 
  • Muita riskejä ovat protektionismin mahdollinen nousu ja elvyttävän keskuspankkipolitiikan liian nopea alasajo

Lisää tietoa: IMF:n raportti talousnäkymistä.

Related Posts

Yhteiskunta

Kanadan pääministerin puhe Davosissa antaa länsimaisille demokratioille uuden suunnan

Kanadan pääministerin Mark Carney:n puhe on muodostunut Davosin kokouksen huipentumaksi, joka antaa suunnan länsimaisten demokratioiden tulevaisuudelle. Näyttää siltä, että tätä puhetta kuunnellaan ja kunnioitetaan ympäri

Yhteiskunta

Kesällä voimaan tuleva EU:n palkka-avoimuusdirektiivi luo tärkeitä yhteisiä periaatteita

EU:n palkka-avoimuusdirektiivi (2023/970)  toteutetaan Suomessa kesäkuuhun mennessä. Tulossa on hyödyllistä regulointia, mutta myös lisääntyvää turhaa ”Woke” raportointia ja byrokratiaa:

Saamme tämän direktiivin mukana hyödyllistä yhteistä lainsäädäntöä
Tulevassa