Joukossa tyhmyys tiivistyy

Saksalaisella Deutsche Bankilla on hedge-rahastoihin kohdistuva indeksi, joka taas kerran osittaa , että joukossa tyhmyys tiivistyy. Tuosta mainitusta indeksistä on ETF tuote db Hedge Fund Index (DBX1A8) ja ohessa on vertailu kyseisen rahaston ja laajan eurooppalaisen indeksin Euro STOXX 50 välillä.

db Hedge Fund Index vs. Euro STOXX 50

Kuvasta ilmenee, että db Hedge Fund Index seuraa joka käänteessä Euro STOXX 50 indeksiä, tosin selvästi rauhallisemmin.
Ilmeinen johtopäätös tästä on, että db Hedge Fund Indexiin kuuluvat hedge-rahastot käytännössä seuraavat markkinaindeksejä. Ne eivät tarjoa markkinoista poikkeavaa suojaa kurssimuutoksille, kuten hedge- eli suojaustuotteen tulisi. Niihin sijoittaminen on siten turhaa.

Itse asiassa sama ilmiö näkyy kun vertaa suomalaisia ns. hedge-rahastoja vaikkapa Helsingin indeksiin – kurssikäyrä on useimmilla yhdenmukainen indeksin kanssa.

Related Posts

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään

Yhteiskunta

Etätyön määrä on opittu säätämään kunkin tehtävän kannalta järkevälle tasolle

Työnantajat ovat oppineet hyödyntämään etätyön etuja niissä tehtävissä ja siinä laajuudessa kuin kunkin tehtävän kannalta on järkevää. Monissa yrityksissä on päädytty määrittelemään säännöt sille kuinka

Asunnot ja metsä

Asuntorakentamisen toipumiselle ei ole edellytyksiä

Asuntorakentamisen lama jatkuu vielä pitkään. Myytävien asuntojen hinnat laskevat edelleen samalla kun rakennuskustannukset kohoavat. Kärsijöinä ovat asuntorakenamisesta liikevaihtoa saavat yritykset kuten SRV, Lehto, LapWall, Honkarakenne,