Jussi Hyöty on huolestunut sijoitusmarkkinoille kasautuvista riskeistä

Talous

Markkinat eivät Jussi Hyödyn mukaan (oheinen video) ole osanneet hinnoitella riskiä makrotalouden tilanteen vaatimalle riskitasolle:

  • USA:n pitkien 10v valtionlainojen korko pitäisi olla prosentin tai pari korkeammalla, jottei sijoittaja menettäisi systemaattisesti sijoittamaansa varallisuutta
  • Markkinoiden edellyttämä noin 4% riskipreemio ”high yield” roskalainoille on liian matala.
  • USA:n osakkeiden hinnat ovat lähestyvästä talouden hidastumisesta huolimatta nousseet ja arvostustasot ovat korkeat

Piksu toimituksen johtopäätös:  Sijoittajalla on edessään vuosi, jonka aikana tarvitaan malttia. Pitkiin korkoihin ja osakkeisiin liittyvän riskin suhteen kannattaa olla varovainen.

Videon pohdinta on hyvää analyysiä. Kannattaa katsoa:

Related Posts

Talous

Nousukauden alku tuo mukanaan koronnostoja sekä talouden ja pörssin piristymistä

Tutkin hieman kuumaa puheenaihetta: Miten nousevat korot vaikuttavat osakekursseihin? Nousevat korot ovat merkki siitä, että rahaa tarvitaan investointeihin. Samalla syntyy työpaikkoja, uutta liiketoimintaa ja pörssikurssit