Kesä on tuottanut sijoittajalle hyvää satoa

Kesä ollut sijoittajalle aurinkoinen. Kaikki sijoituslajit ovat tuottaneet mukavasti.

Huolestuttavia uutisia ja pörssiheiluntaa on tiedossa syksyksi. Mutta rahaa kertyy sijoittajien nollakorkoisille tileille. Huonot uutiset menevät ja tulevat, mutta ei maailma niihin kaadu ja loppujen lopuksi osakkeet ovat sittenkin eräs tuottavimman oloisista kohteista, johon raha loppujen lopuksi hakeutuu. Riskit ovat kuitenkin korkealla ja Nordea pitää suositussalkussaan osakket peruspainossa. 

Tuloskausi on osoittautunut odotettua myönteisemmäksi niin kotimaassa kuin myös kansainvälisesti. Yhdysvalloissa varsinkin teollisuus- ja IT- sektorit ovat olleet iloisia yllätyksiä.

Lisää tietoa: Nordean viikkokatsaus

Related Posts

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 3: sopeutumisrahan ehdot

Kansanedustaja saa sopeutumisrahaa joskus jopa muita töitä tehdessään. Toisin kuin ansiosidonnainen, sopeutumisraha ei myöskään edellytä työnhakua. Onko tämä perusteltua? Vai pitäisikö järjestelmää muuttaa?

 

https://www.youtube.com/shorts/DMNTrdjKoBc

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat