Keski-Euroopan noususuhdanne näyttää kestävän

Saksan ja keski-Euroopan taloutta seuraava IFO indeksi on nousussa. Saksan IFO indeksi heijastelee ennen kaikkea Euroopan taloutta, mutta Saksa on vientivaltainen ja sen tilanne kertoo paljon myös maailmankaupan ja maailmantalouden suunnasta.

Talouden tilanne ja odotukset Saksassa (Lähde: IFO)

Osakesijoittajan kannalta tärkeä, niin sanottu suhdannekello, on Saksan IFO instituutin mittausten mukaan tilanteessa, jossa kurssinousu yleensä käynnistyy. Sanotaan, että osakesijoittajan kello on puoli yhdeksän aamulla. Osakekurssien kannalta tämä on ollut yleensä otollista aikaa ja monasti tätä hyvää aikaa kestää yli puoli vuotta ja joskus jopa yli vuoden. 

Mutta Saksa ei ole koko maailma. USA:n talous on suhdannekierron osalta edellä Saksaa. Siellä talous jo kasvaa. Mutta toisaalta Kiinassa ja Brasiliassa ei olla OECD:n mukaan vielä edes aivan pohjia tavoitettu. Kehitys on siis vielä epäyhtenäistä vaikka enemmistö maista näyttäisikin olevan makrotaloudellisen nousutaipaleen alkumetreillä.

 

 

 

One thought on “Keski-Euroopan noususuhdanne näyttää kestävän

  1. Selittää mennyttä

    taas, kuten näillä kaikilla indikaattoreilla on tapana, IFO indeksin muutokset selittää erittäin hyvin mennyttä kurssikehitystä.

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

EU alueelle tulee tänä vuonna käyttöön yksi ja yhtenäinen vahva tunnistautuminen ”digitaalinen identiteettilompakko”

Pankit ovat hallinneet EU alueella vahvaa tunnistautumista, jota tarvitsevat esim. viranomaispalvelut ja maksulliset internet palvelut. Tähän tulee muutos. EU alueelle tulee yksi ja ainut kaikkialla

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään

Yhteiskunta

Etätyön määrä on opittu säätämään kunkin tehtävän kannalta järkevälle tasolle

Työnantajat ovat oppineet hyödyntämään etätyön etuja niissä tehtävissä ja siinä laajuudessa kuin kunkin tehtävän kannalta on järkevää. Monissa yrityksissä on päädytty määrittelemään säännöt sille kuinka