Kiina-paniikin aiheuttama kaaos on hellittänyt osakemarkkinoilta

Nordea: Kiina-paniikki on menneen kesän etäisiä muistoja.

Manner-Kiinan osakemarkkinat ovat nousseet yli 20 % elokuun pohjista, juanin kurssi on tasaantunut, ja pelot talouden äkkipysähdyksestä ovat hellittäneet.

Kiinan talouskasvu tulee kuitenkin vähitellen tasaantumaan, niin kuin on käynyt muissakin sellaisissa maissa, joissa työvoiman määrä vähenee.

 

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: AI juhlii, kuluttajat kärvistelevät, ja sijoittajat soittavat viulua

Pörsseissä kaikki mikä liittyy löyhästikin tekoälyyn tai datakeskuksiin on noussut voimakkaasti. Uuttaa on että nousu on nyt entistä laajempaa, myös geografisesti. Perinteisten amerikkalaisten teknojen lisäksi

Salkun rakenne Sijoittaminen

Stock Screener

Laitoin Lovablen tekemään esittelyn osakevalintatyökalustani, johon on tullut aika paljon uusia ominaisuuksia.
https://piksu.net/sepon-screener/
Useimmat ilmaiset osakeskannerit pysähtyvät S&P 500 -tasoon: hyvin tehtyjä Yhdysvaltain päälistauksen näkymiä, mutta kun