Kiinalaisten osakkeiden e/p tuotto on 8% tuntumassa, moni sijoittaja alkaa kiinnostua Kiina rahastoista

Sijoittaminen

Kiinalaisten osakkeiden turbulenssi on jatkunut ja MSCI China indeksi on pudonnut neljänneksen. Indeksin osakkeita saa nyt noin 8% suuruisella e/p tuotolla (p/e = 12). Näin hyvän tuottotason luulisi jo kiinnostavan sijoittajia kun kyseessä on kasvumarkkina.

Kurssilaskun takana ovat osin pelätyt Kiinalaisten viranomaisten säätelytoimet. Kiinan viranomaisten toimien vaikutukset ovat Nordean mukaan maltilliset. On pelätty myös että Kiina voisi julistaa ulkomaille listattujen kiinalaisosakkeiden kuorirakenteet laittomiksi. Norden mukaan tämä on teoriassa mahdollista, mutta todennäköisyys on erittäin pieni.

Kiinaan voi sijoittaa muun muassa seuraavien rahastojen kautta:

  1. Nordea Kiina rahasto
  2. Deutche Bank (Xtrackers) etf
  3. iShares (BlackRock) etf

 

 

Kuvan lähde:

Related Posts

Yhteiskunta

Korkea sosiaalinen kehitys luo onnellisuutta – ylläpitäminen vaatii vahvan talouden

Korkea sosiaalinen kehitys ennustaa Hannu Nummiaron mukaan onnellisuutta, mutta ylläpitäminen vaatii vahvan talouden. Onko Suomi ostanut onnellisuutta velkarahalla?

Maaliskuussa julkaistu maailman onnellisuusraportti nosti Suomen maailman onnellisimmaksi

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osinkoyhtiöitä etsimässä osa 3

Tein Tenbagger-skriinerin pohjalta vastaavan osinko-osakkeiden skriinaamiseen.

https://dividend-dividend-buddy.lovable.app/

Tähän voi myös tehdä omia seurantalistoja (Watchlist) ja kohdassa Method selitetään toiminta tarkemmin. Skriinerinäytön ja Watchlistin voi viedä Exceliin jatkokäsittelyä