Korkeimmat huippupalkat löytyvät yrityssektorilta

Kevyttä Yhteiskunta

Suomalaisten virkamiesten ja poliitikkojen korkeimmat palkkatulot ovat pysyneet entisen tyylisinä noin 100’000€….160’000€ tasolla.  Pääministeri Sanna Marin ansaitsee noin 200’000€ vuodessa. Muut valtionhallinon palkkalaiset ansaitsevat hieman tätä vähemmän.

Veikkauksessa enää onneksi ansaita hulppeita korruptiopalkkoja, kuten ennen.  Etla:n johtaja, Aki Kangasharju, ansaitsee muita enemmän ja enemmän kuin jopa pääministeri. Tähän on hyvä syy, osaaminen. Osaamisesta pitää maksaa ja me tarvitsemme tähän maahan edes kohtuullisen riippumatonta taloudellista osaamista.

Pörssiyritysten toimitusjohtajien palkat ovat noin kymmenkertaisia verrattuna poliitikkojen ja virkamiesten palkkoihin. On kuitenkin muistettava, että valtionhallinnon palkat ovat keskimäärin suurempia kuin yksityisen sektorin. Valtionhallinon palkat ovat keskimäärin hyviä, mutta palkkakehityksestä ei ole toiveita. Yksityisen sektorin palkat ovat sen sijaan keskimäärin pieniä, mutta parhaat tai onnekkaimmat yksilöt ansaitsevat enemmän kuin koko Suomen hallitus yhteensä.

Lisää tietoja palkoista: Iltalehden verokone

 

One thought on “Korkeimmat huippupalkat löytyvät yrityssektorilta

  1. Sen eron olen ollut huomaavinani yksityisellä ja julkisella puolella, että kun palkka nousee yli ”maagisen rajan”, niin yksityissektorilla tuppaa työajan rajat joustamaan ja hämärtymään. Eritoten kriittisempiä työhommia hoidellaan työajan ulkopuolella ja lomallakin. Sitävastoin julkisella puolella työajan ulkopuolinen aika ja lomat ovat pyhempiä. Kun virastoaika loppuu, niin hanskat putoaa. Näin vielä keskijohdonkin osalta. Suurimmat johtajat valtion ja kuntien hommissa joutuvat toki joustamaan jo enemmän työajoistaan.

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

USA:n tavoittena on Euroopan hajaantuminen kansallisvaltioiksi

USA:n turvallisuusstrategia ”National Security Strategy” on kauniisti kirjoitettu, selkeä kuvaus, joka selkeytensä vuoksi todennäköisesti määrittelee maailman toimintatapaa moniksi vuosiksi eteenpäin.
USA ajaa muiden kansallisvaltioiden tapaan vain

Kevyttä

Suomalaiset uskovat, että menestyvää yritystoimintaa syntyy avustuksilla

Suomalaisten suuri valtaosa luulee edelleen että kehitystä edistetään parhaiten yrityksille annettavien avustusten avulla. LähiTapiolan mukaan vain yksi prosentti arvioi että yritystuet pääasiassa haittaavat kehitystä. Tuo

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava