Korkojen noustessa kannatta painottaa lyhyen koron rahastoja tai jopa käteisrahan pitämistä

Sijoittaminen

Sijoitusvuosi on ollut ainutlaatuisen huono. Tämä on ensimmäinen kahteenkymmeneen vuoteen kun sekä osakkeet että joukkolainat ovat tuottaneet tappiota. Molempien tuotot ovat olleet huonoimpia miesmuistiin.

Korot ovat nousseet alkuvuonna kaksi prosenttia.  Nordean Ville Korhonen löytää korkojen noususta hyvää. Pidemmällä aikavälillä korkojen nousu tietää korkosijoittajalle suurempaa tuloa.

Korkojen noustessa on hyvä painottaa lyhyen koron rahastoja tai jopa käteisen pitämistä. Korkojen nousu rankaisee pahiten pitkän koron rahastoja.  (Piksu toimituksen huomio)

Related Posts

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Yllättävän hyvä vuosi

Ensi vuodelle mentäessä talouden huolet ovat pitkälti samat kuin tänä vuonna – Kiinan ylimitoitettu vienti ja valtavat datakeskusinvestoinnit.

Tästä vuodesta ei pitänyt tulla hyvää sijoitusvuotta. Trumpin