Korkojen noustessa kannatta painottaa lyhyen koron rahastoja tai jopa käteisrahan pitämistä

Sijoittaminen

Sijoitusvuosi on ollut ainutlaatuisen huono. Tämä on ensimmäinen kahteenkymmeneen vuoteen kun sekä osakkeet että joukkolainat ovat tuottaneet tappiota. Molempien tuotot ovat olleet huonoimpia miesmuistiin.

Korot ovat nousseet alkuvuonna kaksi prosenttia.  Nordean Ville Korhonen löytää korkojen noususta hyvää. Pidemmällä aikavälillä korkojen nousu tietää korkosijoittajalle suurempaa tuloa.

Korkojen noustessa on hyvä painottaa lyhyen koron rahastoja tai jopa käteisen pitämistä. Korkojen nousu rankaisee pahiten pitkän koron rahastoja.  (Piksu toimituksen huomio)

Related Posts

Sijoittaminen

Koskisen sektorinsa helmi? Ehkei sittenkään

Helsingin osakeindeksikin vaihteeksi jäähtyy etenkin sitä AI-buumin voimalla nostaneen Nokian ottaessa jo kunnolla osumaa – erittäin hyvästä syystä jos minulta kysytään. Monella sektorilla ja varsinkin meikäläisittäin elintärkeässä metsäteollisuudessa

Sijoittaminen

Omat Rahat katsaus: AI-huuma jo selkeästi ”lapiot ja hakkuut” vaiheessa

Datakeskuksien rakentamiseen tarvittavat välineet ovat nyt huudossa.

Ai-huuma on edennyt seuraavaan vaiheeseen. Kovimmassa huudossa eivät ole enää suuria AI-investointeja tekevät ”perinteiset” teknojätit kuten Microsoft ja Google.