Korkojen noustessa kannatta painottaa lyhyen koron rahastoja tai jopa käteisrahan pitämistä

Sijoittaminen

Sijoitusvuosi on ollut ainutlaatuisen huono. Tämä on ensimmäinen kahteenkymmeneen vuoteen kun sekä osakkeet että joukkolainat ovat tuottaneet tappiota. Molempien tuotot ovat olleet huonoimpia miesmuistiin.

Korot ovat nousseet alkuvuonna kaksi prosenttia.  Nordean Ville Korhonen löytää korkojen noususta hyvää. Pidemmällä aikavälillä korkojen nousu tietää korkosijoittajalle suurempaa tuloa.

Korkojen noustessa on hyvä painottaa lyhyen koron rahastoja tai jopa käteisen pitämistä. Korkojen nousu rankaisee pahiten pitkän koron rahastoja.  (Piksu toimituksen huomio)

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Aikamoista vuoristorataa

Tammikuulle ja alkaneelle helmikuulle ovat sijoittajille olleet aikamoista vuoristorataa:

Kulta ja pikkuveli hopea ovat nousseet ja laskeneet päivän aikana ennätyspaljon.
Ohjelmistoyritysten kurssit ovat nousseet ja

Autoa siirtämässä
Yhteiskunta

Helsinki tarvitsee katujen puhdistuksesta kertovan tekstiviestipalvelun takaisin!

Helsingissä ei ole enää käytössä katujen puhdistussuunnitelmista ilmoittavaa tekstiviestipalvelua. Sopimus päättyi ilmeisesti vuonna 2024, eikä sitä ole jatkettu, vaikka korvaavaa järjestelmää ei ole, eikä liioin