Kreikan hallittua velkajärjestelyä valmistellaan; Euroalue kestää!!!

Ranskan ja Saksan johtajat ovat Guardian lehden mukaan ilmoittaneet olevansa valmiita huolehtimaan Euroopan pankkien rahoittamisesta, jolla huolehditaan Euroalueen velkakriisistä.

Saksalaiset neuvottelijat kertoivat eilen uutistoimisto DPA:lle eilen, että Euroalueen päättäjät harkitsevat Kreikan velkojen leikkaamista 60% verran.

Tämä tarkoittanee että:

  • Euroalue kestää ja Kreikka pysyy osana Euroaluetta
  • Osakkeenomistajat ja valtiot joutuvat tukemaan Kreikan velkojen alaskirjausten takia horjuvia pankkeja
  • Eurooppalaiset pankit valmistautuvat lokakuun lopulla tapahtuvaan alaskirjaukseen

Osakemarkkinat ja valuuttamarkkinat ovat ottaneet uutisen helpottuneena vastaan. Euron arvo on vahvistunut lähes 3% ja osakkeiden arvot ovat nousseet esimerkiksi Saksassa kokonaista 10%.

 

Related Posts

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme

Sijoittaminen

Tulosennusteiden päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html

EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa