Kreikan hallittua velkajärjestelyä valmistellaan; Euroalue kestää!!!

Ranskan ja Saksan johtajat ovat Guardian lehden mukaan ilmoittaneet olevansa valmiita huolehtimaan Euroopan pankkien rahoittamisesta, jolla huolehditaan Euroalueen velkakriisistä.

Saksalaiset neuvottelijat kertoivat eilen uutistoimisto DPA:lle eilen, että Euroalueen päättäjät harkitsevat Kreikan velkojen leikkaamista 60% verran.

Tämä tarkoittanee että:

  • Euroalue kestää ja Kreikka pysyy osana Euroaluetta
  • Osakkeenomistajat ja valtiot joutuvat tukemaan Kreikan velkojen alaskirjausten takia horjuvia pankkeja
  • Eurooppalaiset pankit valmistautuvat lokakuun lopulla tapahtuvaan alaskirjaukseen

Osakemarkkinat ja valuuttamarkkinat ovat ottaneet uutisen helpottuneena vastaan. Euron arvo on vahvistunut lähes 3% ja osakkeiden arvot ovat nousseet esimerkiksi Saksassa kokonaista 10%.

 

Related Posts

Sijoittaminen

Magnificent 7: Capex, sitoumukset, tilauskanta ja vapaa kassavirta

Tein seurannan, joka päivittyy automaattisesti kerran viikossa maanantaisin.

https://mag-seven-money-map.lovable.app/

Mag7-yhtiöiden investointeja pidetään suurina. Osalla näin onkin, mutta ei kaikilla. Applen ja NVidia eivät tarvitse suuria CAPEX-investointeja.

Apple ja

Yhteiskunta

Maahanmuuttaneet lapset hyötyvät jos pääsevät oppimaan suomea yhdessä muiden lasten kanssa

Maahanmuuttajataustaisten oppilaiden suomen kielen oppiminen tulee siirtää yhteisiin opetusryhmiin muiden lasten kanssa, esittää ekonomisti Sanna Kurronen EVAlle laatimassaan analyysissä. Maahanmuuttajien tulee päästä yhteiseen toimintaan ja