Kuluttajat ovat iloisen positiivisia

Tilastokeskuksen toukokokuun kuluttajabarometri jatkoi nousuuan. Kuluttajien luottamus vahvistui vielä toukokuun alkupuolella ennakoiden talouden toipuimisen jatkukmista.

Kuluttajien luottamus ja pörssin markkina-arvo (Lähteet: Tilastokeskus, Suomen pankki)

Suomen kuluttajien luottamus on yleensä ollut hyvä pörssikurssien kehitystä ennustava tekijä. Tällä kertaa kuluttajien luottamuskyselyyn vastattiin jo toukokuun alkupuolella ja Kreikan ja Espanjan tilanteiden saama negatiivinen julkisuus ei ollut ehtinyt vaikuttaa sentimentteihin. Emme vielä tiedä miten kuluttajat tulevat reagoimaan. Onko reaktio voimakas ja pysyvä vai ohittavatko kuluttajat negatiivisen uutisoinnin olan kohautuksella? Paljon varmaan riippuu Kreikan ja Espanjan tilanteiden kehittymisestä ja siitä miten paljon vetoapua Suomen ja Euroopan talous saavat heikkenevästä Eurosta. Joka tapauksessa nyt julkaistut luvut ovat pirteä poikkeama synkkien uutisten virtaan.

Related Posts

Yhteiskunta

Korkea sosiaalinen kehitys luo onnellisuutta – ylläpitäminen vaatii vahvan talouden

Korkea sosiaalinen kehitys ennustaa Hannu Nummiaron mukaan onnellisuutta, mutta ylläpitäminen vaatii vahvan talouden. Onko Suomi ostanut onnellisuutta velkarahalla?

Maaliskuussa julkaistu maailman onnellisuusraportti nosti Suomen maailman onnellisimmaksi

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osinkoyhtiöitä etsimässä osa 3

Tein Tenbagger-skriinerin pohjalta vastaavan osinko-osakkeiden skriinaamiseen.

https://dividend-dividend-buddy.lovable.app/

Tähän voi myös tehdä omia seurantalistoja (Watchlist) ja kohdassa Method selitetään toiminta tarkemmin. Skriinerinäytön ja Watchlistin voi viedä Exceliin jatkokäsittelyä