Kuluttajat ovat iloisen positiivisia

Tilastokeskuksen toukokokuun kuluttajabarometri jatkoi nousuuan. Kuluttajien luottamus vahvistui vielä toukokuun alkupuolella ennakoiden talouden toipuimisen jatkukmista.

Kuluttajien luottamus ja pörssin markkina-arvo (Lähteet: Tilastokeskus, Suomen pankki)

Suomen kuluttajien luottamus on yleensä ollut hyvä pörssikurssien kehitystä ennustava tekijä. Tällä kertaa kuluttajien luottamuskyselyyn vastattiin jo toukokuun alkupuolella ja Kreikan ja Espanjan tilanteiden saama negatiivinen julkisuus ei ollut ehtinyt vaikuttaa sentimentteihin. Emme vielä tiedä miten kuluttajat tulevat reagoimaan. Onko reaktio voimakas ja pysyvä vai ohittavatko kuluttajat negatiivisen uutisoinnin olan kohautuksella? Paljon varmaan riippuu Kreikan ja Espanjan tilanteiden kehittymisestä ja siitä miten paljon vetoapua Suomen ja Euroopan talous saavat heikkenevästä Eurosta. Joka tapauksessa nyt julkaistut luvut ovat pirteä poikkeama synkkien uutisten virtaan.

Related Posts

Talous

Lähes puolet yritystoiminnan palveluksessa olevista suomalaisista työskentelee perheyrityksessä

Aalto yliopiston professori Samuli Knüpferin tutkimus paljastaa, että perheyritykset edustavat Suomessa 73 prosenttia yrityksistä. Ne vastaavat 42 prosentista työllisyydestä, 31 prosentista liikevaihdosta ja 22 prosentista

Asunnot ja metsä

Asuntomarkkinat laskevat vielä tänäkin vuonna

Asuntomarkkinoiden tunnelmat pysyvät apeina vielä tänäkin vuonna, kertoo Pellervon taloustutkimus PTT:n ennuste. Vanhojen kerrostaloasuntojen hintojen arvioidaan laskevan tänä vuonna koko maassa yhden prosentin. Kerrostaloasuntojen hintojen

Asunnot ja metsä

Vuokra-asuntotuotannon yritystuet ovat tuhonneet asuntomarkkinat ja aiheuttaneet asuntomarkkinoiden lamaa

Valtion pitkään jatkunut mittava korkotuki vuokra-asuntotuotantoon on johtanut pienten asuntojen ylitarjontaan asuntomarkkinoilla.

– Asuntomarkkinat tarvitsevat myös vapaarahoitteista uudisasuntotuotantoa. Viime vuosina tuotanto on painottunut voimakkaasti pelkästään vuokra-asuntoihin,