Kuluttajiat luottavat talouden hyvään kehitykseen

Teollisuuden luottamus on laskenut kevään aikana kaikkialla maailmassa (Eurolueella, USA:ssa, Kiinassa, Intiassa, Japanissa,..) ennakoiden suhdannekäännettä, mutta kuluttajat ovat itsepintaisen luottavaisia. Kumpaakohan sijoittajan kannattaa uskoa?

Kuluttajien luottamus Euroalueella ja Suomessa (Lähde: Suomen Pankki / Euroopan Komissio)

Kuluttajat ovat aiemmin olleet sijoittajan kannalta tarkkanäköisempiä ja osaavampia kuin teollisuuden ostopääliköt. Kuluttajat osasivat ennakoida vuosien 2000 ja 2007 pörssilaskut aivan oikein samoin kuin vuosien 2003 ja 2009 pohjat. Ostopääliköiden näkemys on ollut sijoittajan kannalta epätarkempaa. Niinpä nytkin kannattaa luottaa enemmän kuluttajiin kuin ostopääliköihin. Tavallisen kansalaisen luottamus on aina ollut voimakas taloutta eteenpäin vievä tekijä.

 

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Persianlahdella rauha harvinaisen kaukana

Markkinat saivat maanantaina taas muistutuksen Persianlahden kriisin todellisesta tilasta propagandasta siivottuna. Brent-futuurit pomppasivat päälle viisi prosenttia, kun Israel ja Iran vaihtoivat ohjusiskuja huolimatta Donald Trumpin vakuutteluista neuvottelujen

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Kun ankat vaakkuvat, niitä pitää syöttää

(When ducks quack, feed them – vanha pörssisanonta)

Piilaakson moguulit näkevät tilaisuutensa koittaneen ja lyövät pöytään valtavat IPO:t. Antropic, Space-X ja OpenAI aikoivat rahastaa sijoittajilta yhteensä