Kuluttajiat luottavat talouden hyvään kehitykseen

Teollisuuden luottamus on laskenut kevään aikana kaikkialla maailmassa (Eurolueella, USA:ssa, Kiinassa, Intiassa, Japanissa,..) ennakoiden suhdannekäännettä, mutta kuluttajat ovat itsepintaisen luottavaisia. Kumpaakohan sijoittajan kannattaa uskoa?

Kuluttajien luottamus Euroalueella ja Suomessa (Lähde: Suomen Pankki / Euroopan Komissio)

Kuluttajat ovat aiemmin olleet sijoittajan kannalta tarkkanäköisempiä ja osaavampia kuin teollisuuden ostopääliköt. Kuluttajat osasivat ennakoida vuosien 2000 ja 2007 pörssilaskut aivan oikein samoin kuin vuosien 2003 ja 2009 pohjat. Ostopääliköiden näkemys on ollut sijoittajan kannalta epätarkempaa. Niinpä nytkin kannattaa luottaa enemmän kuluttajiin kuin ostopääliköihin. Tavallisen kansalaisen luottamus on aina ollut voimakas taloutta eteenpäin vievä tekijä.

 

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Suomen kannattaisi siirtyä tuottojen verottamisesta varallisuusverojen (esim. kiinteistövero) suuntaan

Pääomatuloveron ja/tai yhteisöveron osittainen korvaaminen varallisuusverolla (esim. kiinteistöverolla) olisi OECD:n mukaan järkevää. Tällä kannustettaisiin talouselämää uudistumaan ja panostamaan kasvuun ja tuottavuuteen.

Kaikki verot haittaavat jotain toimintaa

Yhteiskunta

Suomalaisten mielestä olisi tärkeää saada yrittäjiä, mutta yrittäjien kohtelua pidetään liian huonona

Suomalaisista 89 prosenttia ajattelee Suomen tarvitsevan kipeästi paljon enemmän kasvavia yrityksiä, mutta yrittäjien kohtelua pidetään huonona. Yli puolet suomalaisista (53 %) ja 64% yrittäjistä ajattelee,