Kuluttajiat luottavat talouden hyvään kehitykseen

Teollisuuden luottamus on laskenut kevään aikana kaikkialla maailmassa (Eurolueella, USA:ssa, Kiinassa, Intiassa, Japanissa,..) ennakoiden suhdannekäännettä, mutta kuluttajat ovat itsepintaisen luottavaisia. Kumpaakohan sijoittajan kannattaa uskoa?

Kuluttajien luottamus Euroalueella ja Suomessa (Lähde: Suomen Pankki / Euroopan Komissio)

Kuluttajat ovat aiemmin olleet sijoittajan kannalta tarkkanäköisempiä ja osaavampia kuin teollisuuden ostopääliköt. Kuluttajat osasivat ennakoida vuosien 2000 ja 2007 pörssilaskut aivan oikein samoin kuin vuosien 2003 ja 2009 pohjat. Ostopääliköiden näkemys on ollut sijoittajan kannalta epätarkempaa. Niinpä nytkin kannattaa luottaa enemmän kuluttajiin kuin ostopääliköihin. Tavallisen kansalaisen luottamus on aina ollut voimakas taloutta eteenpäin vievä tekijä.

 

Related Posts

Yhteiskunta

Korkea sosiaalinen kehitys luo onnellisuutta – ylläpitäminen vaatii vahvan talouden

Korkea sosiaalinen kehitys ennustaa Hannu Nummiaron mukaan onnellisuutta, mutta ylläpitäminen vaatii vahvan talouden. Onko Suomi ostanut onnellisuutta velkarahalla?

Maaliskuussa julkaistu maailman onnellisuusraportti nosti Suomen maailman onnellisimmaksi

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osinkoyhtiöitä etsimässä osa 3

Tein Tenbagger-skriinerin pohjalta vastaavan osinko-osakkeiden skriinaamiseen.

https://dividend-dividend-buddy.lovable.app/

Tähän voi myös tehdä omia seurantalistoja (Watchlist) ja kohdassa Method selitetään toiminta tarkemmin. Skriinerinäytön ja Watchlistin voi viedä Exceliin jatkokäsittelyä