Kun tekoäly voittaa tietokilpailuissa niin miksei pörssissäkin

IBM:n supertietokone voitti 14.-16. helmikuuta televisioidussa lähetyksessä Jeopardy-tietovisan kahta tietovisamestaria vastaa Yhdysvalloissa. Kolmipäiväinen mittelö koneen ja kahden Jeopardy-mestarin välillä päättyi koneen selvään voittoon. Tämän voitokkaan Watson-tietokoneen toiminta perustuu tekoälyyn (AI, Artificaila Intelligence).

Menestyksekäs tekoälyn käyttö ei ole tuntematonta osakepoiminnassakaan. Joukko amerikkalaisia tekoälytutkijoista kertoo kehittäneensä asiantuntijajärjestelmän, jonka osakevalinnat tuottavat paremmin kuin parhaat kvantitatiiviset rahastot. Tämän AI järjestelmän nimeltään AZFinText ovat kehittäneet Robert P. Schumaker ja Hsinchun Chen.

Tiedonlähteenä AI:ssa on osakkeita koskevat uutiset, joiden perusteella AI arvioi kurssikehitystä seuraavan kahdenkymmenen minuutin ajalta. AZFinText lukee talousuutisia ja päättelee omien sääntöjensä avulla esim., että uutisissa esiintyvä termi “workers strike” pudottaisi osakkeen kurssi kun taas ”earnings rose” nostaisi kurssia. Uutisvirran perusteella AI järjestelmä arvoin mikä uutista tuottaisi 20 minuutin sijoitusjaksossa yli 1 % tuototon.

Järjestelmällä tehty viiden viikon testijakso tuotti 8,5 % kun S&P 500 indeksin tuotto tuona aikana oli 5,62 %. Lähin vertailukohde tuollaisen nopean kaupan suhteen on kvantitatiiviset rahastot. AZFinText järjestelmän tuottoa verrattiin myös 10 parhaaseen kvantitatiiviseen rahastoon ja se päihitti näistä kuusi. Lisäksi AI-järjestelmään paremmat rahastot toimivat eri sektorilla (Japani, kulta,), joten se päihitti samojen markkinoiden (USA:n osakkeet) kahdella prosentilla.

Related Posts

Salkun rakenne

Koneoppimiseen perustuva salkku tuotti ihan mukavasti Q2 aikana

Piksu toimituksen koneoppimiseen perustuva kokeilusalkku (kuva) voitti Q2/2025 aikana vertailuindeksinsä (OMX Nordic 40) noin kahdellatoista prosentilla tuottaen noin 8,7 % tuoton.

Salkkuun valitaan kvartaaleittain koneoppimisen menetelmin

Antonio_de_Pereda_-_Allegory_of_Vanity
Lajittelematon Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: USA- Muista että olet kuolevainen

Antonio de Pereida – Vanitas

Roomalaisista triumfi-kulkueista kerrrotaan että voittoisan kenraalin takana vaunuissa seisoi orja, jonka tehtävänä oli kuiskia hänen korvaansa: ”Memento mori” (Muista että olet

Yhteiskunta

Euroopan ennätystasoa olevaa työttömyyttämme kannattaa edelleen pienentää

Työttömyytemme on Euroopan kolmanneksi korkeinta huolimatta siitä, että työttömyyden rahallista tukemista on vähennetty ja työn ja yrittämisen verosanktioita on vähennetty. Työttömillä on työtä tekeviä suurempi