Kuukauden Piksulainen – Bo Lindfors!

 

 

Elokuusta 2009 alkaen Bo Lindfors on kirjoittanut säännöllisesti Piksuun. Kirjoitusten pohjana on Lindforsin vuonna 2007 perustamassa Taurus Capitalissa viikoittain laadittu top-20 lista Helsingin pörssistä.

Itseäni on erityisesti ilahduttanut se, että Bo Lindfors on kirjoituksiinsa liittänyt mukaan runsaasti sijoittamisen perusteisiin kuuluvia asioita, jolloin em. lista tulee havainnollisemmaksi myös aloittelevalle sijoittajalle.

Kiitokset ja onnittelut, Bo Lindfors!

Related Posts

Talous

Valtiollinen tuki vauhdittaa tai hidastaa pk-yrityksen kehittymistä – ratkaisevaa on miten paljon yritykselle jää päätösvaltaa

Valtiollinen tuki voi vauhdittaa pk-yrityksen kansainvälistymistä, mutta se voi myös hidastaa prosessia tai aiheuttaa merkittävää vahinkoa. Uuden tutkimuksen mukaan ratkaisevaa on, kuinka paljon päätösvaltaa yrityksen

Salkun rakenne Sijoittaminen

Yhteenveto screenereistäni

Olen kirjoitellut viime aikoina kolmesta screener-työkalusta, jotka etsivät tietynlaisia osakkeita. Dividend-screenerissä päääpaino on kestävässä osingossa, quality-screenerissä laadussa ja tenbagger-screenerissä kasvussa.

Mainitut kolme screeneriä löytyvät sivustolta

https://osakevalinta.lovable.app/

kohdasta Tools.

Tämä