Kuvassa Suomen hallitus 2023?

Kevyttä

Seurasin naureskellen median huolta siitä, missä kunnossa Marin oli kesäviikonloppuna klo 5 aamulla ”jos tulisi kriisi”.

1939 Kallio luovutti ylipäällikkyyden ammattiupseeri Mannerheimille.  Juhani Suomella on kuvaus siitä, miten lääkäri kehotti turhaan marskia vähentämään alkoholin käyttöä 77 v. iässä 1944. Huolestuneita olivat myös Hackzell ja Walden, joita marski juotti ja joitten terveys ei kestänyt. 1944 ei ollut mitään kriisin mahdollisuutta, vaan maa oli sodassa ja marski oli toimiva, koulutettu ja kokenut ylipäällikkö.

Kuten tiedämme, Sanna Marin ei ole armeijaa käynyt, ylipäällikkönä on Niinistö, puol.ministerinä Kaikkonen ja armeijalla on ohjeensa valmiina. Lisäksi kriisilakien ja –asetusten tekstit ovat kovalevyllä valmiina.

Kuvassa muuten on todellisuudessa George S. Patton. Hän kuoli, koska häntä kuljettanut sotilas oli humalassa.

Perhana, eihän tässä voi luottaa edes miesten raittiuteen.

Kuvan lähde

Tragikomedia

One thought on “Kuvassa Suomen hallitus 2023?

  1. jvon

    ”Perhana, eihän tässä voi luottaa edes miesten raittiuteen.”

    Riittää, kun luotat omaan – osaat suojautua. 🙂

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Amerikassa säröilyä?

Jo jonkin aikaa on odotettu/povattu/toivottu ongelmia USA:n talouteen. Mutta varsin vaisuiksi ovat merkit jääneet. Selkeitä negatiivisia merkkejä ovat:

Työmarkkinat ovat selkeästi hidastuneet ja uusia työllisiä

Asunnot ja metsä

Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

En ymmärtänyt hönkäsen pöläystäkään Talsan jutusta. Siinä faktisesti syyllistettiin liikekiinteistön myyjää ja uskoakseni ilman perusteita.

Paljon hyödyllisempää kuin löytää yksi ihminen ”syytettäväksi” olisi miettiä, mitä tehdä