Maakohtaisten pörssi- tai korko- sijoituksen arvionnissa tarvittavat tunnusluvut kartalla

Piksu toimitus julkaisee piksu ylävalikon analyysit osassa (Analyysit-> Maaindeksit) maaindeksit sekä kartalla että taulukkona.  Haluttu tieto ilmestyy kun hiiren vie kyseisen maan päälle kartalla.

Mukaan on valittu sellaisia maita, joihin salkunhoitajan tai rahastonhoitajan on mahdollista tehdä korko tai pörssi-indeksisijoituksia. Kaupantekotunnukset ja tietojen viimeisin päivitysajankohta löytyy taulokosta. Tiedot päivittyvät kerran kuukaudessa.

Palvelu on uniikki ja tarjolla vain www.piksu.net lukijoille ja näyttää kartan osalta tältä:

3 thoughts on “Maakohtaisten pörssi- tai korko- sijoituksen arvionnissa tarvittavat tunnusluvut kartalla

  1. En ole harrastanut

    ETF:iä koskaan, mutta kun näitä tekee ja tutkii, niin alkaa "syyhyttää"…

    Piksun sisällöt tuntuvat olevan keskimäärin äärimmäisen Suomikeskeisiä. Nämä maaindeksit taas olisivat yhtälailla kiinnostavia kaikkialla. Olisiko järkevää julkaista näitä myös Englanniksi?

    1. Kartat ovat uniikkeja ja

      Kartat ovat uniikkeja ja kiinnostaisivat myös englanninkielisiä lukijoita.

      Eräs mahdollisuus olisi tehdä näistä englanninkielisiä widgettejä, joita www sivujen tekijät voisivat julkaista omilla sivuillaan. Samaan tapaan kuin nämä piksun uutiswidgetit. Piksun uutuswidgetit eivät ole olleet kovinkaan suosittuja, joten ei tuokaan julkaisutapa ole ongelmaton. Mutta voi hyvin olla, että kyse on sisällön laadusta. Uutisotsikoita saa dynaamisesti monesta lähteestä ja jokaisella mahdollisella kielellä. Sen sijaan näitä karttoja ei saa tällä hetkellä kuin täältä piksusta.  

    2. Englanniksi ilman muuta…

      … ja linkki vaikka johonkin kv:sti tunnetun talousblogin kommenttiin.

Comments are closed.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat

Sijoittaminen

Osinkotykit – helpoin tie sijoittajan vapauteen

Sijoittaa voi monella tavalla, moni tekee hommasta turhan vaikeaa. Etenkin kokemattomat haksahtavat herkästi ravaamaan trendien, teemojen ja muotiosakkeiden perässä, yrittävät ajoittaa vailla asiantuntemusta, vaihtavat strategiaa