Mahdollinen taantuma ajoittunee ensi vuoteen

Sijoittaminen

USA:n ja Euroopan taloudet ovat kestäneet koronnostot ilman työttömyyttä ja lamaa. Inflaatiokin on alkanut laskea.  Säästymmekö siis taantumalta ?  Luultavasti emme. On toki mahdollista että selviämme pehmeällä laskulla,  mutta jos historiaan on uskominen, niin korkojennousun aiheuttama karu pudotus todennäköisesti vielä saapuu.

Oheisessa FRED:n kuvassa on USA:n keskuspankkikorko vuodesta 1955 alkaen. Taantumat on merkitty harmaalla. Koronnostojen aheuttama taantuma saapuu kuvan mukaan kun koronnostot on lopetettu ja kun keskuspankkikorkoja aletaan pienentämään.  Suomi on ollut jo alkuvuodesta pienessä taantumassa, mutta pahin, Eurooppaa ja USA:ta kolhiva huono aika, on historian valossa vasta edessäpäin.

Miten sijoittajan kannattaisi tähän suhtautua? Kukaan, edes keskupankki, ei tässä vaiheessa tiedä selvitäänkö ilman taantumaa. Mutta todennäköisesti jonkinlainen huono aika koittaa. Yleensä on kannattanut toimia seuraavasti:

  • lyhyen koron rahastoja on kannattanut painottaa kun korot ovat vielä nousussa, mutta eivät vielä aivan huipussa
  • pitkän koron rahastoihin on ollut ottollista siirtyä kun koronnostot ovat ohi
  • osakkeita on kannattanut ostaa makrotalouden synkimmällä hetkellä, taantuman keskellä

Suomen pörssi (OMXH25) saavutti huippunsa syksyllä pari vuotta sitten. Ja sen jälkeen on tultu alaspäin. Moni sijoittaja suree näitä tappion vuosia. Olisi mukava kertoa kauan toivottu positiivinen viesti. Mutta kun ei voi.

Related Posts

Talous

Lähes puolet yritystoiminnan palveluksessa olevista suomalaisista työskentelee perheyrityksessä

Aalto yliopiston professori Samuli Knüpferin tutkimus paljastaa, että perheyritykset edustavat Suomessa 73 prosenttia yrityksistä. Ne vastaavat 42 prosentista työllisyydestä, 31 prosentista liikevaihdosta ja 22 prosentista

Asunnot ja metsä

Asuntomarkkinat laskevat vielä tänäkin vuonna

Asuntomarkkinoiden tunnelmat pysyvät apeina vielä tänäkin vuonna, kertoo Pellervon taloustutkimus PTT:n ennuste. Vanhojen kerrostaloasuntojen hintojen arvioidaan laskevan tänä vuonna koko maassa yhden prosentin. Kerrostaloasuntojen hintojen

Asunnot ja metsä

Vuokra-asuntotuotannon yritystuet ovat tuhonneet asuntomarkkinat ja aiheuttaneet asuntomarkkinoiden lamaa

Valtion pitkään jatkunut mittava korkotuki vuokra-asuntotuotantoon on johtanut pienten asuntojen ylitarjontaan asuntomarkkinoilla.

– Asuntomarkkinat tarvitsevat myös vapaarahoitteista uudisasuntotuotantoa. Viime vuosina tuotanto on painottunut voimakkaasti pelkästään vuokra-asuntoihin,

Talous Yhteiskunta

Suunniteltu eläkeuudistus rapauttaa Suomen talouselämän hallintamallia vaikka kohti markkinataloutta pitäisi edetä

Etla kiinnittää tuoreessa raportissaan huomiota siihen että viime vuonna neuvoteltu työeläkeuudistus säilyttää työmarkkinajärjestöillä vallan tulevista eläkemaksuista ja seuraavista uudistuksista. Käytäntö on hyvän hallintotavan vastainen pitäessään