2 thoughts on “Minne on Suomen asuntokuplan riskit piilotettu?”
Comments are closed.
Comments are closed.
Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten
https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html
Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.
Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,
Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:
Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen
Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.
Ehdot ovat

Mistä on sijoituskuplat tehty…
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2010/03/14/tassa-on-asuntorahoituksen-seuraava-fiasko/20103724/12
Suomen valtio tukee asuntovelkaisten nousseita korkoja maksamalla 70% kaikkien 3,8% ylimenevistä? Herää kysymys kuinka suuri merkitys on pääkaupunkiseudun asuntovarallisuudella kontra asuntolainoituksella pankkisektorin kannalta.
jousimies
Valtion takuut tuudittavat pankkeja huolettomaan velanantoon
Valtion takuissa piilee valtion korvausvastuiden kasvamisen ohella toinenkin vaara:
Valtion takuut tuudittavat pankit huolettomampaan velanantoon. Velkaa voidaan antaa sellaisillekin, joiden maksukykyyn ei muuten voitaisi täysin luottaa.
Pankkien huoleton, ja ehkä hieman vastuuttoman puolelle lipsahtava, lainananto taas tekee todennäköisemmäksi sen että tuosta 19 Mrd€ takauksesta osa lankeaa valtion maksettavaksi.
En ole syvällisesti tutustunut tähän aiheeseen enkä voi väittää että tuntisin tätä osa-aluetta niin perusteellisesti että osaisin arvioida riskin suuruutta.
Kai