2 thoughts on “Minne on Suomen asuntokuplan riskit piilotettu?”
Comments are closed.
Comments are closed.
Päätin kokeilla miten automaattikaupankäynti sujuisi tekoälyn avulla. Avasin tilin amerikkalaiselle Alpaca-välittäjälle, joka on keskittynyt juuri tällaiseen kaupankäyntiin.
Sijoitin tilille kuukausi sitten 100 000 taalaa leikkirahaa. Tämän voi
Piksun toimitus on ollut sairaana jo muutaman viikon.
Asia korjattiin, kiitos Mehiläisen ripeän toiminnan, pienellä onnistuneella leikkauksella, mutta Piksu Toimitus ei voi tuottaa artikkeleita vielä varmaan
Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme
Iranin sodassa rauhan avaimet taitavat olla Tacoissa…
Viimeisen kuukauden ajan markkinoilla on seurattu USA:n ja Iranin sotaa. Trumpin lausunnot saavat öljyn hinnan ja pörssikurssit vuoroin nousuun,

Mistä on sijoituskuplat tehty…
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2010/03/14/tassa-on-asuntorahoituksen-seuraava-fiasko/20103724/12
Suomen valtio tukee asuntovelkaisten nousseita korkoja maksamalla 70% kaikkien 3,8% ylimenevistä? Herää kysymys kuinka suuri merkitys on pääkaupunkiseudun asuntovarallisuudella kontra asuntolainoituksella pankkisektorin kannalta.
jousimies
Valtion takuut tuudittavat pankkeja huolettomaan velanantoon
Valtion takuissa piilee valtion korvausvastuiden kasvamisen ohella toinenkin vaara:
Valtion takuut tuudittavat pankit huolettomampaan velanantoon. Velkaa voidaan antaa sellaisillekin, joiden maksukykyyn ei muuten voitaisi täysin luottaa.
Pankkien huoleton, ja ehkä hieman vastuuttoman puolelle lipsahtava, lainananto taas tekee todennäköisemmäksi sen että tuosta 19 Mrd€ takauksesta osa lankeaa valtion maksettavaksi.
En ole syvällisesti tutustunut tähän aiheeseen enkä voi väittää että tuntisin tätä osa-aluetta niin perusteellisesti että osaisin arvioida riskin suuruutta.
Kai