2 thoughts on “Minne on Suomen asuntokuplan riskit piilotettu?

  1. Valtion takuut tuudittavat pankkeja huolettomaan velanantoon

    Valtion takuissa piilee valtion korvausvastuiden kasvamisen ohella toinenkin vaara:

    Valtion takuut tuudittavat pankit huolettomampaan velanantoon. Velkaa voidaan antaa sellaisillekin, joiden maksukykyyn ei muuten voitaisi täysin luottaa.

    Pankkien huoleton, ja ehkä hieman vastuuttoman puolelle lipsahtava, lainananto taas tekee todennäköisemmäksi sen että tuosta 19 Mrd€ takauksesta osa lankeaa valtion maksettavaksi.

    En ole syvällisesti tutustunut tähän aiheeseen enkä voi väittää että tuntisin tätä osa-aluetta niin perusteellisesti että osaisin arvioida riskin suuruutta.

    Kai

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Työttömyyden ytimeen on yksinkertainen syy: palkanmuodostuksen kankeus

Tilastokeskuksen tietojen mukaan yhä useampi suomalainen haluaa töihin, mutta työpaikkoja ei ole riittävästi tarjolla ja monet päätyvät työttömiksi.

Markkinatalous toimisi niin, että työtä tarjotaan hieman alemmilla

Lajittelematon

Nordea, leveäharteinen kilpikonna

Nordea on etenkin viime vuosina saanut liiketoimintansa kuntoon, siivonnut riskit ja rakentanut tuloksenteosta ennustettavaa. 2025 tilinpäätös vahvistaa tarinan – mutta samalla paljastaa ristivedon yhtiön suorittamisen ja osakkeen ostoriehan