Mitäs parista miljardista jos 300 miljoonaa säästyy

 

Tekniikka ja Talous-lehti kirjoitti tuulivoiman edistämisestä ympäristöministeriön entisen kansliapäällikön Lauri Tarastin haastattelun pohjalta. Artikkelissa Tarasti kertoo tuulivoima lisärakentamisen 2500 megawatin tasolle vuoteen 2020 mennessä tuovan 25000 työpaikkaa ja säästävän 300 miljoonaa tuontienergiassa.

Taas työllistävä vaikutus on syrjäyttänyt järjenkäytön. Nimittäin 25000 työpaikkaa tarkoittaa 50000 euron työvoimakustannuksilla (keskipalkasta alakanttiin arvioitu työntekijän vuosikulu Suomessa) 1,25 miljardin kokonaiskuluja.

Jos 1250 miljoonalla saadaan aikaan 300 miljoonan säästö niin tämän valossa Suomen valtiovallan miljardien sijoitukset Kreikan talouden pelastamiseksi vaikuttavat todella hyviltä kaupoilta.

Related Posts

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia