Nokia säilytti asemansa maailman toiseksi suurimpana matkapuhelinvalmistajana

Nokia säilytti ensimmäisen kvartaalin aikana asemansa maailman toiseksi suurimpana matkapuhelinvalmistajana. Saavutus on tilanteeseen nähden hyvä.

Graafiin on koottu vain niiden matkapuhelinvalmistajien liikevaihdot, jotka erittelevät matkapuhelindivisioonansa Q1 kvartaalitiedoissa. Poissa ovat muun muassa LG ja Huawei, jotka eivät kuitenkaan uhkaa kolmen suurimman liikevaihtolukuja. Samsungin luvuissa ei ole mukana suositun web pad laitteen myyntilukuja.

Kappalemääräisiä myyntilukuja johtaa Nokia.

Related Posts

Sijoittaminen

Microsoft halventunut passelisti

Microsoftin jo kesästä laskussa ollut osake nytkähti reippaammin alas, kun markkinoille levisi huhu sen laskeneista AI-myyntikiintiöistä. Jo pelkkä sana “quota cut” riitti nostamaan pintaan pelot tekoälyn kaupallistamisen hankaluuksista.

Microsoft

Yhteiskunta

Aalto-yliopisto on ollut mukana mittaamassa eri maissa tapahtunutta tuloerojen muutosta

Tuloeroja mittaa niinsanottu gini mittari (alla oleva kuva gini mittarista on viitteellinen, mutta antaa silti jotain käsitystä tilanteesta). Äärimmäisyydet ovat tyypillisesti haitallisia ja estävät kehitystä.

Salkun rakenne Sijoittaminen

Uusi sivustoni

https://sepposinisaari.lovable.app/

Olen uusinut sivustoni ja sieltä löytyy useita sijoittajalle sopivia työkaluja ja materiaaleja.

Valitse painike ”Työkalut ja seuranta”
Osakeanalyysityökalu

sama mikä löytyy Piksusta osoitteesta https://piksu.net/sergio/
tietoa työkalun käytöstä