Nordean Antti Saari odottaa osakesijoittajalle hyvää vuotta 2022

Sijoittaminen

Nordean Antti Saari toistaa rauhallisesti samaa viestiä. Sijoitusvuodesta 2022 tulee osakesijoittajan kannalta hyvä joskin kurssikehitys voi olla viime vuotta rauhattomampaa. Osakkeet ovat edelleen järkevä valinta.

Vahvaan osakepainoon on syitä:

  1. Yritysten tuloskehitys on vuonna 2021 ollut erinomaista ja vuodesta 2022 odotetaan hyvää.
  2. Maailman talouskasvu on keskimääräistä parempaa.
  3. Rahapolitiikka kiristyy, mutta rahapolitiikan kiristymisellä ei ole yleensä alkuvaiheessa negatiivisia vaikutuksia kurssikehitykseen.
  4. Muiden portfoliosijoittajan sijoitusluokkien (yrityslainat, riskiyrityslainat, kehittyvien maiden lainat, valtionlainat)  odotetaan antavan selkeästi osakemarkkinoita heikompaa tuottoa.

One thought on “Nordean Antti Saari odottaa osakesijoittajalle hyvää vuotta 2022

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Suomen taloudelliset ohjauskäytännöt kuuluvat maailman huonoimpiin, olemme euroalueen musta lammas

Vuosittaisen vaihtotaseen sitkeä vaje osoittaa (kuva), että Suomi on muutamaa poikkeusvuotta lukuunottamatta kokonaisuutena (valtio+kansalaiset+yritykset) velkaantunut jo vuodesta 2011 alkaen. Velkarahat on käytetty huonosti, työttömyytemme on