Nyt on velallisen vuosi, inflaation lämpö sulattaa velkaa

Sijoittaminen

USA:n keskuspankki on tehnyt ensimmäisen 0.25% koronnoston ja aikoo Nordean Ville Korhonen mukaan tehdä tänä vuonna vielä kuusi koronnostoa lisää.

Inflaation laukatessa 4…7 % vauhtia tämä tarkoittaa sitä, että reaalikorot tulevat olemaan reippaasti negatiivisia.  Nyt on velalliselle onnen vuosi,  velka sulaa.  Nousevat korot nostavat lainanhoitokuluja, mutta eivät samassa määrin kuin inflaatio syö velkapääomaa.  (piksu toimituksen huomio)

Osakemarkkinat, ja varsinkin Suomalaiset osakkeet, ovat palautuneet Ukrainan sodan aiheuttamasta säikähdyksestä. Maailman indeksi ei loppujen lopuksi notkahtanutkaan kuin kuutisen prosenttia. Mitä tästä opimme ? Salkun hajautus tuo vakautta ja kannattaa pitää pää kylmänä kriisissä. Panikoiminen kannattaa vain harvoin.

 

Kuvan lähde: pixabay / Living Visuals

Related Posts

Sijoittaminen

Tulosennusteiden päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html

EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa

Salkun rakenne Sijoittaminen

Pisteytykset ja AI-analyysi niiden perusteella

https://piksu.net/sergio/

Osakeanalyysissäni on kohdassa ”Seulonta ja Pisteytys” lista, johon AI on pisteyttänyt yhtiöitä eri kriteerien perusteella.  Tässä 10 parasta.

Minulla on myös muita pisteytyksiä, tämän lisäksi viisi