Nyt Venäjälle öljy-yhtiötä ostamaan

Nikkei on nousussa ja ainakaan tänään venäläiset eivät valloittaneet enempää alueita. Jos homma on peliä, asiat unohtuvat varsin pian, kuten luulen. Öljyn hinta on nusussa varsinkin ruplissa ja venäläiset öljy-yhtiöt tekevät paljon rahaa. Maailma tarvitsee edelleen öljyä ja kaasua  sekä kriisissä niitä tarvitaan enemmän. Mikäli öljy-yhtiötä ei kansallisteta, niin nyt on Venäjälle yksi parhaita aikoja sijoittaa. 

Ishareksen etf on nyt varsin halpa, ei se tietenkään tarkoita etteikö yhtiö voisi laskea enemmän. Tuo uudelleen sijoittaa osingot joten se on verotehokas.

 

 

2 thoughts on “Nyt Venäjälle öljy-yhtiötä ostamaan

  1. etf

    Minkäs etf kurssi tuossa kuvaajassa on?

    en ainakaan heti itse löytänyt?

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Yksityinen sektori on hylkäämässä työntekijöiden ja työnantajien kollektiivisen vastakkainasettelun

Yksityisen sektorin työntekijät eivät koe järjestäytymistä järkevänä ja Suomessa työmarkkinajärjestöihin kuuluminen vähenee kaiken aikaa selviää Anders Kjellbergin artikkelista ”Changes in union density in the Nordic

Sijoittaminen

Koneoppimiseen perustuvaa osakevalintaa testattiin Q1 2025 aikana

Piksu toimituksen koneoppimiseen perustuva kokeilusalkku (kuva) voitti alkuvunna vertailuindeksinsä (OMX Nordic 40) noin seitsemällä prosentilla, mutta jäi silti melkein kolme prosenttia tappiolle.

Salkkuun valitaan kvartaaleittain koneoppimisen