Omat rahat: Ostettu Lagercranz (LAGR B:STO)

Salkkusivu

Koska ruotsin kruunu on hivuttautunut yli 100 päivän liukuvan keskiarvon (8.62 vs M100: 8.49), eikä ruotsi-salkussa ole tällä hetkellä kuin Bilia katsastelin jälleen yhtiöitä joilla on: P/E<12, Price/cashflow<15, eps kasvu viiden vuoden yli >5% ja osinkotuotto >2%.

Haaviin tarttui 24 yritystä, mm vanha tuttu KNOW IT. Kiinnostavin löydös oli kuitenkin Lagercranz Group. Yhtiö toimii useassa kapeassa markinasegmentissä, mm mekatroniikka, embedded electronics (mikää lienee oikea suomenkielinen käännös?) teolliset langattomat järjestelmät jne. Talous näyttää olevan kunnossa ja tuloksentekokyky vakaa. P/e: 10.4, osinko 4.4% ja price/cashflow:8. Myös viimeisin kvartaaliraportti vaikuttaa erittäin positiiviseltä varsinkin näillä heikoilla markkinoilla. Ostan!

Related Posts

Sijoittaminen

Osakkeiden osinkoverotus toimii Ruotsin, Hollannin, Englannin, USA:n ja Kanadan osalta automaattisesti oikein

Piksu toimitus selvitti mistä maista voi ostaa osakkeita ilman huolta siitä, että joutuisi maksamaan osingoista tai arvonnosusta enempää veroa kuin suomalaisista osakkeista . Seuraavat maat

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeanalyysi (Sergion lista)

https://piksu.net/sergio/

Osakeanalyysissani on mukana reilu 100 yhtiötä, joista noin puolet on myös salkussani.

Pyrin seuraamaan näitä yhtiöitä monipuolisesti, vertaamaan niitä toisiinsa ja pisteyttämään eri kiriteerien avulla,

Yhtiökohtainen seuranta

Seurannassa