Onko yritysten syntymisellä väliä

Miksi uusien yritysten lukumäärä pysyy samana USA:ssa, kertoo raportti jonka on julkaissut Kauffman Foundation. Sen mukaan yrityksiä on Yhdysvalloissa syntynyt viime vuosina noin 700'000 vuodessa ja sodan jälkeisenä aikana kasvu on vastannut lähinnä väestömäärän kasvua.
Miksi sitten paljon puhuttu USA:n dynaaminen talous ja yrittämisen mahdollisuudet ei aikaansaa merkittävää kasvua yritysmäärissä.


Julkaisu esittää lähinnä kaksi mahdollista selitystä: radikaalit muutokset talouteen aikaansaa pieni lukumäärä yrityksiä, sellaiset kuin Google. Toinen mahdollisuus on, että yritysdynamiikka (Schumpeterin luova tuho) hukkuu hälinään eli yleisemmin perustettavaan yritysjoukkoon: laki- ja kirjanpitoyrityksiin, kiinteistövälittäjiin, pikkukauppiaisiin, ja ravintoloihin.
Suomen yritysmäärät saattavat keroa toista tarinaa.

Alla olevan 1988-2003 tilasto perustetuista ja lopetetuista yrityksistä ei tuo esiin kovin merkittävää muutosta.

V. 1988-2003 perustetut ja lopetetut yritykset

 

Sen sijaan vuosien 1990-2006 yritysten lukumäärän kokonaisluvuissa voisi nähdä taloussyklien vaikutusta.

yritysten lukumäärän 1990-2006

 

Toki luvut edellyttäisivät syventymistä yritysten perustamiseen liittyvien olosuhteisin, kuten kirjanpito- ja verolakien muutoksien selvittämistä.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen