OP suosittaa hyvän luottokelpoisuuden yrityslainoja

Sijoittaminen

OP:n Harri Kojosen mukaan talous heikkenee ja odotukset ovat alhaalla huolimatta siitä että keskuspankkien koronnostot ovat jatkossa maltillisempia.

Marraskuun sijoitustuotot olivat sekä korko- että osakesijoitusten osalta mukavalla tasolla. Korkosijoitusten tuot olivat pitkästä aikaa ilahduttavan positiivisia. Korkoinstrumenteissa on potentiaalia salkun heilunnan tasaajiksi ja tuloksen tuottajiksi. Korkojen nousun pitää toki ensin päättyä tai tasaantua.

OP painottaa edelleen hieman korkosijoituksia, joista hyvän luottokelpoisuuden yrityslainat ovat OP:n mielestä järkeviä.

Related Posts

Yhteiskunta

Suomen näivettymiselle on yksikertainen lääke: Hyvän yhteiskunnan ymmärtäminen uudella, yksilökeskeisellä, tavalla

Olimme 1990 luvun alussa maailman johtava internet maa, jossa oli kansalaista kohden eniten internet palvelimia ja palveluita. Olimme myös langattoman kännykkäteknologian johtava maa. Ja koulutustasomme

Talous

Nuoret ikäpolvet tekevät mieluusti osakesijoituksia tuotantoon ja taloudelliseen toimintaan

Suomalaisista on Hypo:n katsauksen mukaan tulossa sijoittajakansaa. Kotitalouksien sijoitusvarallisuuden arvo on jo lähes 100’000 €. Sijoittaminen on yhä useammalle suomalaiselle nuorelle tärkeää ja myös poliitikoilta