Osakeseurannan päivitys

Sijoittaminen

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi Q2/H1 tulokset ja ennusteet 2022/2023 on päivitetty. Tuloskauden yhteenvetona voin todeta että lähes 80% seuraamistani firmoista joko täytti tai ylitti odotukseni. Tarkemmat tiedot löytyvät linkistä ”Earnings Season Summary”.

10 seurannan yhteispisteiden muodostamalta Top 10 All-listalta putosivat Harvia ja QT Group. Tilalle tulivat Clas Ohlson ja Tokmanni. Tarkemmat tiedot linkistä ”All 10 rankings top 10 summary”.

Oman salkkuni YTD-kehitys on -20%. Se on alle OMX GI:n -14% kehityksen. Pääasialliset syylliset huonoon kehitykseen ovat Harvia ja Tecnotree. Nämä ovat toisaalta 3 vuoden tähtäimellä parhaiten menestyneitä yhtiöitä. Katso tarkemmin linkeistä ”History 18 years” ja ”Price change 30months/YTD”.

 

 

 

 

 

Related Posts

Yhteiskunta

Yritysten ympäristötekijät ovat kunnossa, mutta yrittäviä ja työtä tekeviä ihmisiä kohdellaan huonosti ja epästasapuolisesti

Etlan toimitusjohtajan Aki Kangasharjun mukaan yritysten kasvun ympäristötekijät ovat kunnossa, mutta meiltä puuttuu tekemisen meininki ja riskinotto.

Minun mielestäni tekemiseen saadaan meininkiä ja riskinottoa, jos yrittävän

Sijoittaminen

Sano AI, kun haluat hypen

Pörsseissä roihuaa tasaisin väliajoin ostovimma suurta tulevaisuutta lupaavien sektoreiden kimpussa. Nyt liki kaikki tekoälyyn liittyvä revitään käsistä.

Viime viikkojen kurssirallissa Oracle, yksi maailman johtavista tietokantateknologian ja yritysohjelmistojen