Osakeseurannan päivitys

Sijoittaminen

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi Q2/H1 tulokset ja ennusteet 2022/2023 on päivitetty. Tuloskauden yhteenvetona voin todeta että lähes 80% seuraamistani firmoista joko täytti tai ylitti odotukseni. Tarkemmat tiedot löytyvät linkistä ”Earnings Season Summary”.

10 seurannan yhteispisteiden muodostamalta Top 10 All-listalta putosivat Harvia ja QT Group. Tilalle tulivat Clas Ohlson ja Tokmanni. Tarkemmat tiedot linkistä ”All 10 rankings top 10 summary”.

Oman salkkuni YTD-kehitys on -20%. Se on alle OMX GI:n -14% kehityksen. Pääasialliset syylliset huonoon kehitykseen ovat Harvia ja Tecnotree. Nämä ovat toisaalta 3 vuoden tähtäimellä parhaiten menestyneitä yhtiöitä. Katso tarkemmin linkeistä ”History 18 years” ja ”Price change 30months/YTD”.

 

 

 

 

 

Related Posts

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Yllättävän hyvä vuosi

Ensi vuodelle mentäessä talouden huolet ovat pitkälti samat kuin tänä vuonna – Kiinan ylimitoitettu vienti ja valtavat datakeskusinvestoinnit.

Tästä vuodesta ei pitänyt tulla hyvää sijoitusvuotta. Trumpin

Asunnot ja metsä

Asuntorakentajien ahdinko jatkuu

Hypon asuntomarkkinakatsauksen mukaan sekä uusien asuntojen aloitukset että valmistuvien asuntojen lukumäärä painuvat alimmilleen liki 60 vuoden tilastohistoriassa. Hinnat laskivat kolmatta vuotta peräkkäin. Asuntorakentajien ahdinko näyttäisi