Osakevalinnan uusia piirteitä

Sijoittaminen
5

https://piksu.net/sepon-screener/

Olen organisoinut toiminnot yhteen Dashboardiin, että ne olisi helpompi löytää. Mukana olevien osakkeiden määrä on lisääntynyt markkinoilla Kanada ja UK.

Uutena toimintona on ”Mispricing Radar”, johon sain idean Arvopaperin Antti Törrösestä kertovasta jutusta (maksumuurin takana).

https://www.arvopaperi.fi/uutiset/a/841e8d9c-095c-4286-aa0a-1f0c70fb9c3b

Ideana on löytää väärin hinnoiteltuja osakkeita.

Oikeassa reunassa oleva AI-valinta muodostaa tarkemman kuvauksen yhtiöstä ja syistä siihen, että osake näyttää alihintaiselta.

Lisäsin saman toiminnon myös omaan osakeseurantaani, jossa on mukana 103 osaketta tällä hetkellä.

https://piksu.net/sergio/

 

 

 

 

 

Vastaa

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osinkoyhtiöitä etsimässä osa 3

Tein Tenbagger-skriinerin pohjalta vastaavan osinko-osakkeiden skriinaamiseen.

https://dividend-dividend-buddy.lovable.app/

Tähän voi myös tehdä omia seurantalistoja (Watchlist) ja kohdassa Method selitetään toiminta tarkemmin. Skriinerinäytön ja Watchlistin voi viedä Exceliin jatkokäsittelyä

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Setä Samuli elää yli varojensa

Minuta tuntuu että osakepuolella tapahtuu vaihteeksi vähemmän kuin valuutta- ja velkakirja-puolella.

Valtiontalouden alijäämä on USA:ssa ollut melko tasaisesti 6% kansantuotteesta viimeiset 10 vuotta. Vaikka taloudella on