Osakkeiden hintataso perustuu huomattavan alhaisille tulosodotuksille

Sijoittaminen

Yritysten tulosten kasvuvauhti on Nordean Antti Saari mukaan hiipunut erityisesti USA:ssa. Ensi vuoteen mentäessä kasvuluvut ovat maltillisia kautta linjan sekä USA:ssa että Euroopassa.

Parhaiten on pärjännyt energia-ala ja huonoiten viestintäpalveluiden sektori. Digitaaliseen mainontaan liittyvien palveluiden hintoja ei ole pystytty nostamaan samaan tapaan kuin energian tai ruuan hintaa.

Ensi ja sitä seuraavan vuoden tulosodotukset ovat jo huomattavan matalat. Nämä matalat odotukset ovat jo osakkeiden hinnoissa. Nordean Antti Saaren mukaan tulosodotukset eivät huonoissakaan olosuhteissa yleensä laske paljonkaan tämän alemmas. Ja jos eivät tulosodotukset laske niin yleensä eivät myöskään osakkeet.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Suomen kansalaiset ovat läntisen Euroopan köyhimpiä mutta kaikki yrittävät silti sijoittaa osakkeisiin

Suomalaiset yksityishenkilöt kuuluvat länsi-Euroopan köyhimpiin, mutta ovat silti talousosaamiseltaan taitavimpia ja sijoittaminen pörssiosakkeisiin ja rahastoihin on yleisempää kuin muualla.
Suomalaiset sijoittavat ahkerasti osakkeisiin ja sijoitusrahastoihin
Suomi kuuluu

Sijoittaminen

Listaamattomiin yhtiöihin sijoittaminen on opettavaista ja haasteellista

Listaamattomiin yrityksiin sijoittaminen on haasteellista: tiedot sijoituskohteesta ovat yleensä puutteellisia, osakkeiden jälkimarkkina on olematon ja toiminta on muutaman avainhenkilön varassa.  Sijoittamista kannattaa kuitenkin harkita, jos

Sijoittaminen

Pörssikurssit pitävät pimeydestä – osakkeiden arvot tapaavat laskea kesällä

Sijoittajat saavat kesällä muuta ajateltavaa, kauppa on vaisua ja pörssikurssit laskevat. Ensimmäisen vuosipuliskon tuloskausi herättelee heinäkuussa sijoittajia, mutta vain hetkeksi. Elo ja syyskuu ovat taas