Osakkeiden osinkoverotus toimii Ruotsin, Hollannin, Englannin, USA:n ja Kanadan osalta automaattisesti oikein

Sijoittaminen
3

Piksu toimitus selvitti mistä maista voi ostaa osakkeita ilman huolta siitä, että joutuisi maksamaan osingoista tai arvonnosusta enempää veroa kuin suomalaisista osakkeista . Seuraavat maat ovat tässä suhteessa toimivia:  Ruotsi, Hollanti, Englanti, USA ja Kanada (poikkeuksena jotkin kiinteistösijoitusyhtiöt).

Suomella on verosopimus monen muunkin maan (noin 70 kpl) kanssa, joiden tarkoituksena on estää osinkojen kaksinkertainen verotus. Verosopimusmaan pitäisi periaatteessa periä osingoista vain 15 % lähdeveron (joissain tapauksissa vähemmän tai jopa 0 %), ja Suomi hyvittäisi tämän veron omassa verotuksessasi. Mutta tämä järjestely ei piensijoittajan kannalta aina toimi. Monissa maissa peritään aluksi enemmän veroa kuin mitä verosopimus sallisi ja sijoittaja joutuu itse anomaan korjauksen kyseisen maan viranomaisilta. Useimmilta piensijoittajilta tämä jää tekemättä. Yllä mainittujen viiden maan osalta verosopimus kuitenkin toimii automaattisesti ilman erillisiä toimenpiteitä.

Hollanti on tekemässä uudistusta, jossa yritysten arvonnousu pörssissä verotettaisiin vaikka yrityksen osakkeita ei myydä (ns. Box3 vero). Tämä ei onneksi koske ulkomaalaisia sijoittajia vaan sillä rankaistaan vain hollantilaisia, siellä asuvia tai siellä kiinteistövarallisuutta omistavia. Suomalaiset sijoittajat saavat huokaista helpotuksesta ja kaikki ulkomaalaiset, suomalaiset mukaan lukien saavat Hollannissa pienen kilpailuedun suhteessa paikallisiin henkilösijoittajiin.

Englanti perii ostettaessa osakkeita transaktioveron, jonka suuruus on 0,5 %.  Tämä estää tehokkaasti lyhyen spekulatiivisen kaupankäynnin, mutta ei suuresti haittaa pidempiaikaista, yli vuoden sijoitusaikaan tähtäävää,  säästämistä tai sijoittamista.

Monien muidenkin maiden osakkeita voi silti kuitenkin hyvillä mielin omistaa esimerkiksi rahastojen kautta.  Osinkoja niukasti maksavat kasvuyhtiöt ovat nekin hyviä kohteita. Lisäksi voi olla maita jotka eivät peri osingoista lähdeveroa, mutta näistä ei ole tämän artikkelin kirjoittamisen yhteydessä varmaa tietoa.

One thought on “Osakkeiden osinkoverotus toimii Ruotsin, Hollannin, Englannin, USA:n ja Kanadan osalta automaattisesti oikein

Vastaa

Related Posts

Sijoittaminen

Osakkeiden osinkoverotus toimii Ruotsin, Hollannin, Englannin, USA:n ja Kanadan osalta automaattisesti oikein

Piksu toimitus selvitti mistä maista voi ostaa osakkeita ilman huolta siitä, että joutuisi maksamaan osingoista tai arvonnosusta enempää veroa kuin suomalaisista osakkeista . Seuraavat maat

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeanalyysi (Sergion lista)

https://piksu.net/sergio/

Osakeanalyysissani on mukana reilu 100 yhtiötä, joista noin puolet on myös salkussani.

Pyrin seuraamaan näitä yhtiöitä monipuolisesti, vertaamaan niitä toisiinsa ja pisteyttämään eri kiriteerien avulla,

Yhtiökohtainen seuranta

Seurannassa