Osakkeiden tuotot 1-3-5 vuotta

Tutkin taas uudesta Arvopaperista, vieläkö löytyy yhtiöitä, joiden kokonaistuotto (arvonnousu+osingot) on positiivinen kaikilta kolmelta periodilta (1-3-5 vuotta). Löytyihän niitä peräti 14 kpl. Jostain syystä nämä samat yhtiöt löytyvät kärjestä aika monelta suosituslistalta, omani mukaan lukien.

Ilokseni totesin myös, että näistä 14 firmasta minulla on salkussa 9 ja nuo muutkin ovat kyllä olleet harkinnassa.

Liitteenä tarkemmat tiedot.

 

Related Posts

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme

Sijoittaminen

Tulosennusteiden päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html

EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa