Osinkojen kehitys ja korrelaatio vs EPS vs kurssikehitys

Tein selvitystä osinkojen kehityksestä seuraamistani yhtiöistä. Suhteutin 2012 arvioidun osingon 2004 vuoden osinkoon (joillakin yrityksillä aineisto alkaa vasta vuodesta 2005 tai 2006). Keskimääräinen kehitys per vuosi per yritys löytyy seuraavasta kaaviosta, paremmuusjärjestyksessä:

http://koti.phnet.fi/sinisaar/osinkojen_kehitys.pdf

Tämän jälkeen vertasin vielä osinkojen kehitystä EPSin ja kurssin kehittymiseen ja laskin korrelaatiot näiden välille. Korrelaatio on aika korkea. Kim Lindström on monta kertaa puhunut samasta asiasta: Tulokset alla taas paremmuusjärjestyksessä:

http://koti.phnet.fi/sinisaar/kehityskorrelaatiot.pdf

 

 

 

Related Posts

Kevyttä

Google sensuroi suomalaista lehdistöä ja vaikuttaa julkisen keskustelumme kulkuun

Google on päättänyt että tämä sivusto, piksu.net, sisältää vain aikuisille suunnattua seksuaalista sisätöä. Tämän seurauksena piksu.net ei saa mainostuloja eivätkä mainokset näy piksu.net sivustolla. Mitä