Palkansaajien tutkimuslaitos: Suomen BKT ensi vuonna 2% kasvu-uralla

Palkansaajien tutkimuslaitos (PT) ennustaa, että Suomen bruttokansantuote kasvaa tänä vuonna 3,6 prosenttia (0,2 prosenttiyksikköä vähemmän kuin edellisessä, 29.3.2011 julkaistussa ennusteessa). Kansainvälisen suhdanteen heikentymisestä huolimatta talous kasvaa vielä tämän vuoden lopulla jonkin verran. Kasvu perustuu tällöin vientiyritysten kasvaneeseen tilauskantaan sekä suhteellisen voimakkaaseen kotimaiseen kysyntään.

PT ennustaa Suomen BKT:n kasvavan ensi vuonna 2,1 prosenttia.

Ennuste nojautuu näkemykseen, jonka mukaan kasvanut epävarmuus supistaa yritysten investointeja kehittyneissä ja myös kehittyvissä maissa. Tämä vaikuttaa negatiivisesti erityisesti sellaisiin maihin kuin Saksa, Suomi, Ruotsi ja Itävalta, joiden viennissä investointitavaratuotannolla ja investointeja valmistelevilla palveluilla on suuri paino.

Ennusteen ovat laatineet ekonomistit:

Seija Ilmakunnas
Mari Kangasniemi
Mauri Kotamäki
Markku Lehmus
Eero Lehto
Heikki Taimio

Koko ennuste: http://www.labour.fi/talousenn/ennpdf/pten0811.pdf

Related Posts

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme

Sijoittaminen

Tulosennusteiden päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html

EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa