Pk- yritysbarometri ennustaa syvenevää taantumaa

Talous Yhteiskunta

Pk-yritysbarometri ennustaa bkt:lle 1…2% supistumista, työvoiman määrän vähennyksiä, investointien romahtamista ja barometrin mukaan kasvuhakuisten yritysten määrä on vähentynyt. Alueelliset erot ovat suuria. Lapin ja Jyväskylän ympäristön yritysten näkymät ovat positiivisia samalla kun muu Suomi vaipuu synkkyyteen.

Barometristä käy ilmi että pienet ja keskisuuret yritykset toimivat vastuullisesti ja yrittävät viimeiseen asti tehdä parhaansa. Laskut maksetaan edelleen ajallaan ja työvoimasta pidetään kiinni niin kauan kuin mahdollista.

”Viime vuonna Suomen talous eli matalasuhdannetta, ja pk-yritysbarometrin tulokset vahvistavat näkemystä yritysten poikkeuksellisen haastavasta toimintaympäristöstä. Tilanne on jatkunut valitettavasti jo pidempään. Työllisyys on kuitenkin pitänyt kohtuullisen hyvin pintansa, ja inflaatiokin on taittumassa, mikä antaa viitteitä paremmasta”, sanoo elinkeinoministeri Wille Rydman.

”Suomi tarvitsee lisää kasvuhakuisuutta ja uudistuksia, jotka rohkaisevat yhä useampaa yrittäjää ottamaan riskiä ja kasvuaskeleita”, sanoo johtaja, pääekonomisti Juhana Brotherus.

Lisää tietoa

 

Julkistamistilaisuude video:

 

Related Posts

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään

Yhteiskunta

Etätyön määrä on opittu säätämään kunkin tehtävän kannalta järkevälle tasolle

Työnantajat ovat oppineet hyödyntämään etätyön etuja niissä tehtävissä ja siinä laajuudessa kuin kunkin tehtävän kannalta on järkevää. Monissa yrityksissä on päädytty määrittelemään säännöt sille kuinka

Asunnot ja metsä

Asuntorakentamisen toipumiselle ei ole edellytyksiä

Asuntorakentamisen lama jatkuu vielä pitkään. Myytävien asuntojen hinnat laskevat edelleen samalla kun rakennuskustannukset kohoavat. Kärsijöinä ovat asuntorakenamisesta liikevaihtoa saavat yritykset kuten SRV, Lehto, LapWall, Honkarakenne,