Pörssikurssien toukokuinen nousutauko on väliaikaista, tauot ovat luonnollinen osa nousumarkkinaa

Talous

Pörssikurssien nousukiito on ollut pysähdyksissä huhtikuun puolivälistä lukien – pörssin härkä on tauolla.  Ei kuitenkaan syytä huoleen. Tauot ovat luonnollinen osa nousumarkkinaa.

Yritysten tulostuotot ovat parantuneet nopeammin kuin kurssit. Osakkeita saakin nyt tulokseen nähden kohtuu hinnalla ja Nordea suosittaakin osakkeille pientä ylipainoa. Trendi jatkuu edelleen. Tulokset paranevat ja pörssikurssit yrittävät pysyä perässä.

Rahapolitiikan (ja valtioiden finanssi eli budjettipolitiikan) pitäisi alkaa vähitellen kiristymään, mutta markkinat ovat jo suurimmaksi osaksi hinnoitelleet tämän kursseihin. Rahapolitiikan kiristyminen nostaa vähitellen korkoja ja tämä taas pienentää keskipitkien ja pitkien joukkolainojen arvoja ja joukkolainarahastojen tuottoja.

Related Posts

Yhteiskunta

Korkea sosiaalinen kehitys luo onnellisuutta – ylläpitäminen vaatii vahvan talouden

Korkea sosiaalinen kehitys ennustaa Hannu Nummiaron mukaan onnellisuutta, mutta ylläpitäminen vaatii vahvan talouden. Onko Suomi ostanut onnellisuutta velkarahalla?

Maaliskuussa julkaistu maailman onnellisuusraportti nosti Suomen maailman onnellisimmaksi

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osinkoyhtiöitä etsimässä osa 3

Tein Tenbagger-skriinerin pohjalta vastaavan osinko-osakkeiden skriinaamiseen.

https://dividend-dividend-buddy.lovable.app/

Tähän voi myös tehdä omia seurantalistoja (Watchlist) ja kohdassa Method selitetään toiminta tarkemmin. Skriinerinäytön ja Watchlistin voi viedä Exceliin jatkokäsittelyä