Rantamökkien hinnat ovat laskussa ja tarjonta on hyvää

Ihania ja edullisia kesämökkejä on yhä enemmän tarjolla. Kauppoja tehdään ahkerasti ja hinnat ovat laskusuunnassa selviää maanmittauslaitoksen kauppahintatilastosta.  Kivan kesämökin saa suurin piirtein kerrostaloyksiön hinnalla. Mediaanihinta oli viime vuonna 120’000€.

Uusia lomamökkejä rakennetaan enää harvakseltaan

Uusia rantamökkejä rakennettiin ahkerasti vielä 1990 luvulla ja vanhoja loma-asuntoja oli sillloin niukasti tarjolla. Suomi oli mökkikansaa ja jokainen halusi itselleen oman. Muutos tapahtui 2000 luvulla. Nuoret alkoivat matkustella ja mökkeily jäi takaa-alalle.

Vanhoja rantahuviloita tulee myyntiin kiihtyvällä vauhdilla

Rantahuvilat ja mökit alkoivat tulla myyntiin kuitenkin toden teolla vasta kun varsinainen mökkisukupolvi, suuret ikäluokat, alkoivat luopua lomakiinteistöistään ja trendi tuntuu jatkuvan.

Rantahuvilat löytävän kuitenkin ostajansa kunhan hinta on kohdallaan. Kaunis rantakiinteistö jättää harvan ostajan kylmäksi. Toisin on kuivan maan huviloiden laita. Suomen maaseudun entiset pientilat eivät aina löydä uutta isäntää edes suven parhaiksi hetkiksi. 

 

 

Related Posts

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Yllättävän hyvä vuosi

Ensi vuodelle mentäessä talouden huolet ovat pitkälti samat kuin tänä vuonna – Kiinan ylimitoitettu vienti ja valtavat datakeskusinvestoinnit.

Tästä vuodesta ei pitänyt tulla hyvää sijoitusvuotta. Trumpin

Asunnot ja metsä

Asuntorakentajien ahdinko jatkuu

Hypon asuntomarkkinakatsauksen mukaan sekä uusien asuntojen aloitukset että valmistuvien asuntojen lukumäärä painuvat alimmilleen liki 60 vuoden tilastohistoriassa. Hinnat laskivat kolmatta vuotta peräkkäin. Asuntorakentajien ahdinko näyttäisi