Saab ja Nato
Naton ja USA:n AWACS-koneet E-3 Sentryt ovat tulossa käyttöikänsä ehtoopuolelle. Saman tapainen korvaaja olisi esim. brittien hankkima E-7 Wedgetail (kuvassa), jonka Nato on nyt hylännyt. Ratkaisu EI ole todiste Euroopan ja USA:n huonontuneista suhteista, sillä USA hylkäsi koneen jo aiemmin. USA:n valinta saattaa kohdistua E-3:a vaatimattomampaan laivaston vanhan Hawkeyen päivitettyyn versioon, jota Ranskan laivasto jo käyttää. Euroopalle reaalinen vaihtoehto olisi myös ruots. Saabin Erieye, joka on vain tutkajärjestelmä, joka on sijoitettu useisiin eri tyyppisiin kuljetuskoneisiin ja valikoimaa voisi laajentaakin.
Mikäli olen oikein ymmärtänyt, sekä Hawkeye että Erieye nojaavat E-3:a enemmän maassa olevan taistelunjohdon tukeen. Järjestelmä on paralleelinen suuriin drooneihin, jotka suinkaan eivät ole ilman miehistöä. Miehistö on päinvastoin hävittäjää suurempi, esim. tuossa lennokilla on kolmihenkinen miehistö, jota voidaan vaihtaakin. Miehistö vain sijaitsee maassa kaukana droonin kohtaamista vaaroista vailla g-voimien rasitusta.
Natolla on 18 Sentrya ja Ranskan ilmavoimilla neljä, joten isosta kaupasta on kyse. Päälle tulevat esim. Gripen-kaupat, 36 Brasiliaan, 17 Kolumbiaan ja alustavien suunnitelmien mukaan jopa yli sata Ukrainaan. Paljon muutakin Saab myy, mutta ilman suuria otsikoita.
_____________________________________________________________________________
Lopuksi kiinnittäisin huomiota erääseen Naton ominaisuuteen. Suomi liittyi järjestöön aprillipäivän jälkimainingeissa 2023 ja vuoden 2025 lopussa Suomessa ei ole pysyvästi yhtään taisteluyksikön sotilasta Suomen ulkopuolelta, Mikkelissä saattaa olla joku kapiainen (?). Natossa on julmettu määrää esikuntia, mutta nuo 18 Sentryä ovat Naton merkittävin yhteinen taisteluosasto, vieläpä niin, että E-3 on rakennettu 200-paikkaisen Boeing-707 matkustajakoneen rungolle ja se on aseistamaton, että sellainen ”taisteluosasto”.
