Suomen Pankki toivottaa hyvää taantumavuotta 2023

Talous

Suomen Pankin ennustepäälikkö, Meri Ostbaum, toivottaa meille hyvää taantumavuotta 2023,  talous supistuu alkavan vuoden aikana 0,5%.

  • sota ja energiakriisi ylläpitävät epävarmuutta ja nopeuttavat inflaatiota
  • kotitalouksien heikentyvä ostovoima leikkaa yksityistä kulutusta

Taantuma on väliaikainen ja vuonna 2024 voimme odottaa hiukan yli yhden prosentin kasvua. Tiedossa ei ole nopeaa toipumista.

Related Posts

Sijoittaminen

Hajatettu salkku tuottaa paremmin ja pienemmällä riskillä kuin yhteen tai kahteen osakkeeseen panostaminen

Hajauttaminen useampaan osakkeeseen vähentää tehokkaasti salkun heiluntaa. Hajauttaminen esimerkiksi yhdeksään osakkeeseen pudottaa salkun heilunnan keskimäärin kolmasosaan siitä mitä on yhden osakkeen heilunta. Monet ammattisijoittajat pyrkivätkin

Kevyttä

Google sensuroi suomalaista lehdistöä ja vaikuttaa julkisen keskustelumme kulkuun

Google on päättänyt että tämä sivusto, piksu.net, sisältää vain aikuisille suunnattua seksuaalista sisätöä. Tämän seurauksena piksu.net ei saa mainostuloja eivätkä mainokset näy piksu.net sivustolla. Mitä