Suomi saattaa päästä edelläkävijäksi innovatiivisten metsätuotteiden tekijänä

                            

Eeva Hellström/Sitra     Johanna Buchert/VTT

Perinteisten metsäteollisuustuotteiden rinnalle on nousemassa uusia innovatiivisia tuotteita. Tulevaisuudessa puusta voidaan tehdä esim. lääkkeitä, muovia ja polttoainetta. Suomessa alan tutkimus on maailman huippua ja saatamme jossakin vaiheessa päästä edelläkävijäksi myös osaamisen hyödyntämisessä.
Haastateltavat: Eeva Hellström, Maamerkit-ohjelman johtaja, Sitra sekä Johanna Buchert, tutkimusjohtaja, VTT

One thought on “Suomi saattaa päästä edelläkävijäksi innovatiivisten metsätuotteiden tekijänä

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 3: sopeutumisrahan ehdot

Kansanedustaja saa sopeutumisrahaa joskus jopa muita töitä tehdessään. Toisin kuin ansiosidonnainen, sopeutumisraha ei myöskään edellytä työnhakua. Onko tämä perusteltua? Vai pitäisikö järjestelmää muuttaa?

 

https://www.youtube.com/shorts/DMNTrdjKoBc

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat