Suomi saattaa päästä edelläkävijäksi innovatiivisten metsätuotteiden tekijänä

                            

Eeva Hellström/Sitra     Johanna Buchert/VTT

Perinteisten metsäteollisuustuotteiden rinnalle on nousemassa uusia innovatiivisia tuotteita. Tulevaisuudessa puusta voidaan tehdä esim. lääkkeitä, muovia ja polttoainetta. Suomessa alan tutkimus on maailman huippua ja saatamme jossakin vaiheessa päästä edelläkävijäksi myös osaamisen hyödyntämisessä.
Haastateltavat: Eeva Hellström, Maamerkit-ohjelman johtaja, Sitra sekä Johanna Buchert, tutkimusjohtaja, VTT

One thought on “Suomi saattaa päästä edelläkävijäksi innovatiivisten metsätuotteiden tekijänä”

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen

Ekonomisti Vesa Enghdahl varoittaa osakesijoittajia nousevista koroista ja kehoittaa varovaisuuteen

Korkojen nousu, valtioiden kasvava velkaantuminen ja tekoälybuumin ympärille kasautuneet riskit ovat muuttaneet sijoitusympäristöä nopeasti. Finlandia Groupin rahastoyhtiön toimitusjohtaja, ekonomisti Vesa Engdahl nostaa esiin viisi virhettä,

Sijoittaminen

Osakemarkkinat voittavat Nordean Antti Saaren mukaan edelleen korkosijoitukset

Nordea pitää korkojen noususta huolimatta osakkeet ylipainossa. Parantuneet tulosnäkymät perustelevat Nordean Antti Saaren mukaan osakemarkkinoiden paremmuuden suhteessa korkomarkkinoihin.

USA:n välivaalit ovat yleensä aiheuttaneet osakemarkkinoille heiluntaa, mutta