Suomi saattaa päästä edelläkävijäksi innovatiivisten metsätuotteiden tekijänä

                            

Eeva Hellström/Sitra     Johanna Buchert/VTT

Perinteisten metsäteollisuustuotteiden rinnalle on nousemassa uusia innovatiivisia tuotteita. Tulevaisuudessa puusta voidaan tehdä esim. lääkkeitä, muovia ja polttoainetta. Suomessa alan tutkimus on maailman huippua ja saatamme jossakin vaiheessa päästä edelläkävijäksi myös osaamisen hyödyntämisessä.
Haastateltavat: Eeva Hellström, Maamerkit-ohjelman johtaja, Sitra sekä Johanna Buchert, tutkimusjohtaja, VTT

One thought on “Suomi saattaa päästä edelläkävijäksi innovatiivisten metsätuotteiden tekijänä

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen

Microsoft halventunut passelisti

Microsoftin jo kesästä laskussa ollut osake nytkähti reippaammin alas, kun markkinoille levisi huhu sen laskeneista AI-myyntikiintiöistä. Jo pelkkä sana “quota cut” riitti nostamaan pintaan pelot tekoälyn kaupallistamisen hankaluuksista.

Microsoft

Yhteiskunta

Aalto-yliopisto on ollut mukana mittaamassa eri maissa tapahtunutta tuloerojen muutosta

Tuloeroja mittaa niinsanottu gini mittari (alla oleva kuva gini mittarista on viitteellinen, mutta antaa silti jotain käsitystä tilanteesta). Äärimmäisyydet ovat tyypillisesti haitallisia ja estävät kehitystä.

Salkun rakenne Sijoittaminen

Uusi sivustoni

https://sepposinisaari.lovable.app/

Olen uusinut sivustoni ja sieltä löytyy useita sijoittajalle sopivia työkaluja ja materiaaleja.

Valitse painike ”Työkalut ja seuranta”
Osakeanalyysityökalu

sama mikä löytyy Piksusta osoitteesta https://piksu.net/sergio/
tietoa työkalun käytöstä