Suurituloiset asuvat Espoossa

Korkein keskitulo suurimmista kaupungeista vuoden 2014 lopussa oli Espoossa (39 151 €). Viimeisen neljän vuoden aikana (2010-2014) keskitulo on noussut eniten Kuopiossa, Helsingissä ja Espoossa, yli 3000 euroa. Muissa suurissa kaupungeissa keskitulon kasvu jäi keskiarvoa (2946 euroa) pienemmäksi. Lahdessa kasvua oli 2454 euroa neljän vuoden aikana.

Keskitulon heikompaa kasvua kasvukeskuksissa selittää osaltaan opiskelijoiden suuri määrä ja ulkomaalaistaustaisen väestönosan kasvu. Esimerkiksi Vantaalla keskitulo on kasvanut vertailukaupungeista vähiten vuosina 2010-2014, 2277 euroa.

Keskitulot suurissa kaupungeissa (Lähde: Lahden kaupunki)

Lisää tietoa:  Keskitulot

 

Related Posts

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 3: sopeutumisrahan ehdot

Kansanedustaja saa sopeutumisrahaa joskus jopa muita töitä tehdessään. Toisin kuin ansiosidonnainen, sopeutumisraha ei myöskään edellytä työnhakua. Onko tämä perusteltua? Vai pitäisikö järjestelmää muuttaa?

 

https://www.youtube.com/shorts/DMNTrdjKoBc