2 thoughts on “”Tallettajien pitää tiedostaa riskit””
Comments are closed.
Comments are closed.
Persianlahden sodan kolmesta ilmeisestä skenaariosta olemme toistaiseksi siirtyneet vähemmän dramaattiseen joskin silti vaikutuksiltaan tuskalliseen asemasotaan. Varsinaiset sotatoimet lakkasivat, toisaalta sotkuinen kompromissi pysyy yhä kaukana.
Seisovassa asemasodassa
Päätin kokeilla miten automaattikaupankäynti sujuisi tekoälyn avulla. Avasin tilin amerikkalaiselle Alpaca-välittäjälle, joka on keskittynyt juuri tällaiseen kaupankäyntiin.
Sijoitin tilille kuukausi sitten 100 000 taalaa leikkirahaa. Tämän voi
Piksun toimitus on ollut sairaana jo muutaman viikon.
Asia korjattiin, kiitos Mehiläisen ripeän toiminnan, pienellä onnistuneella leikkauksella, mutta Piksu Toimitus ei voi tuottaa artikkeleita vielä varmaan
Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme

Hyviä sijoituksia olivat Islannin pankit
Avot, oli ne mahtavia sijoituksia nämä tulivuorisaaren pankkien tilit. Kova riski ja sen mukainen tuotto. Mahtavaa oli se, että tuotto kuului sijoittajajille ja riski veronmaksajille. Siis itselle tulot ja muille riski, Jihaa!
Tosin miltään moraaliselta tai yhteiskuntapoliittiselta kannalta homma ei ollut mitenkään oikein…
Markkinat
Mielestäni olennaisinta sijoittamisessa tällä hetkellä on se, että markkinat eivät toimi vapaasti. Mitään "näkymätöntä kättä" ei markkinoilla ole tai se on katkennut. Tähän liittyviä asioita ovat riskin sosialisointi, FEDin QE:t, Kiinan toimet markknoilla, kuin myös Suomen valtion toimet asuntomarkkinoihin liittyven. Ja tästä varmasti hyötyvät kaikki suuret pelaajat. Piensijoittajan pitää yrittää vain pysyä mukana…
Tästä olen samaa mieltä:
"Tosin miltään moraaliselta tai yhteiskuntapoliittiselta kannalta homma ei ollut mitenkään oikein…"